Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 974/665
source date: [1090 September 9] [Manerbio (Brescia)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In domine Dei eterni. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo nonagesimo, quinto idus septembris, inditione tertiadecima. Ego Ubertus comes filius quondam Erduini itemque comitis de comitatu Parmense qui professus sum lege vivere Langobardorum presens presentibus dixi: Vita et mors in manu Dei est, melius est enim hominem in metu mortis vivere, quam spe vivendi subitanea morte perveniri. Et ideo decrevimus sponte aliquid agere ut temporali vita deficiente in eterna beatitudine eternaliter gaudeamus. Qua propter placuit michi consilio fidelium meorum pro anima mea et coniugis mee Imilde quasi proprie iure concedere et potestatem dare abbati et monachis Sancti Benedicti Deo in ecclesia Sancti Iusti et in ecclesia Sancti Viti et suis omnibus servientibus, in curte nostra de Medula pascuis et silvis ad sufficientiam utendi; insuper de hominibus illorum terra commorantibus, ne gratia hospitandi supradictis hominis suos gravaremus potestatem hospitandi et per vim ad ullum placitum compellendi omni modo refutamus. Si quis hanc nostram constitutionem confringere temptaverit centum librarum argenti pena nostra institutione dannabiliter mulctetur. Et si contingerit quod predicta curte nostra ab aliis extraneis hominibus per qualicumque modo evenerit et suprascriptam observantiam confringere termptaverit, iam nominata pena mulctetur et omne ius proprietate de eadem curte amittat; et insuper habeat maledictionem Dei atque omnium sanctorum et paciat pena sicut Iuda et Dathan et Abiron. Si ex supradicto reatu ad satisfactionem non venerit, perpetualiter condempnetur quia sic est nostra bona voluntas. Hanc enim cartulam ordinationis Albertus notarius domini regis tradidit et scribere rogavit in qua subter confirmans testibusque obtulit roborandum. Actum in loco Manerva feliciter. Ego Ubertus comes. Albertus filius Wiberti et Girardus de Regio, Raginerus de Insula, Paganus de Medula et Deodatus iudex ad istam subscriptionem fuerunt. Signum manibus Bernardi, Marchesi, Bononis rogati testes lege Langobardorum viventes. (S.) Ego qui supra Albertus notarius domini regis rogatus scripsi post tradita complevi et dedi.

CDP I n. 45, pp. 164-166.