Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 991/684
source date: [1092 October 5] [Carpineti (Reggio Emilia)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In die martis qui est quinto die intrante mense octubris, presencia Ubaldi episcopi Mantuani et Ubaldi iudicis et Azonis filii Ubaldi de Parma et Crispi de Mandria et filiorum Rozonis de Pelavo et alios quam plurium, dedit comitissa Matilda proprietario iure palacium de Castro Ariano, concessit ecclesiam Sancti Prosperii sitam in eodem castro cum decima ad eandem ecclesiam pertinente, cum curte et accessionem et ubi ortus exscolitur insimul tenente. Concessit etiam ecclesiam Sancti Donnini sitam in munte Ville et ecclesiam Sancti Prosperii et ecclesiam Sancti Gregori de Antognano cum omnibus possesionibus ad eas ecclesias pertinentibus, salvo canonico iure Regensis ecclesie, favente et specialiter consenciente Heriberto Regense episcopo, monasterio Sancti Benedicti sito iuxta Padum in quo monasterio Vuilelmus abas eo tempore preerat; qui prefatus abas de monasterio suo propter persecucionem Einrici tiranni congregacionem fugiens apud predictam comitissam in montanis sustentatus est. Que misericordia ducta ad sustentacionem fratrum hec omnia que in hanc cartulam continentur predicto monasterio in perpetuum concessit cum consensu sicut dictum est Regensis episcopi, sine omni eidem Matilde conmitisse vel sui heredes contradicionem vel repeticionem. Factum est hoc anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo nonagesimo secundo, indicione quintadecima. Actum Carpeneta feliciter. Ugo de Rodilia, Nordino de Gaio, Ubaldinus de Carpeneta qui interfuerunt testes. (S.) Ego Guido notarius Sacri Palacii interfui et hanc cartulam concessionem scripsi.

CDP I n. 46, pp. 166-168; MGH DD Math. n. 44, pp. 142-143.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/141/mode/1up.

Per l’identificazione dei luoghi, si fa riferimento a Bonacini 2000, p. 673.

Gli editori MGH segnalano la mancanza della sottoscrizione di Matilde e ipotizzano che la Grancontessa avesse iniziato a ‘firmare’, ma avesse compiuto un errore. Infatti nello spazio lasciato per la sottoscrizione si trova una rasura (non è possibile leggere cosa sia stato cancellato). In ogni caso, il documento è ritenuto genuino.

È da notare la menzione del consenso del vescovo di Reggio: Matilde donò a un ‘suo’ monastero, san Benedetto di Polirone, infatti la pieve di Castellarano, parte del patrimonio della Chiesa reggiana (cfr. diplomi imperiali del 980 – MGH DD O II n. 231, pp. 258-260 – e del 1161 – MGH DD F I/2 n. 314, pp. 134-136 – nonché il cosiddetto ‘polittico delle malefatte’ reggiano – Torelli Re II n. IX, pp. 15-17).