Mantova, Archivio di Stato, Mensa vescovile, Pergamene storiche, cassettiera IV, cassetto II (già b. I, 8)
source date: [1093] [Mantova]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*(C.) In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Heinricus Dei gratia III Romanorum imperator augustus.* Quoniam oportunum nobis et utile valde statui ac decori regni et imperii nostri evidenter esse cognoscimus, sanis nostrorum fidelium consiliis in his maxime que ad curam et honorem nostri regiminis pertinent diligenter condescendere. Si quidem forte occurrit quod honorem nostrum non minuat et sanctam sublimet aecclesiam eorum nullatenus debemus salutaria consilia contempnere; dicit namque Sapientia: Omnia fac cum consilio et postea non penitebis. Est quoque iuxta Psalmistam regius honor iudicium et iusticiam diligere, et in veritate posse dicere cum Psalmista: Domine dileximus decorem domus tuae. Ut igitur per honorem et amplificationem domus Dei, cuius servicio vacare debemus incessanter ex dilectione si salvari a cupimus et aeternam consequi gloriam. Nostrorum sana fidelium consilia piis auribus exaudientes, et ad dignam et humilem laudabiliter peticionem Chononis Mantuani episcopi clementer respicientes, Castrum Novum et Campitellum atque Scorciariolum, cum omnibus eorum pertinenciis intus et foris, salva nostra regali iusticia, per hanc preceptalem paginam habenda perhenniter atque possidenda sine molestia iure proprietario Mantuane aecclesie concessimus. Si quis igitur dux, marchio, comes, vicecomes, aut alia quelibet persona cuiuscumque condicionis fuerint hanc nostram preceptalem paginam violare presumpserit, mille libras auri puri compositurus banno nostro subiacebit, medietatem nostre camere et medietatem predicte Aecclesiae. Ut autem inviolabiliter ab omnibus observetur, imagine nostri sigilli insigniri diligenter [iusimus]. Signum domini Heinrici invictissimi Romanorum Impe (M) ratoris. Anno Dominice incarnationis Millesimo Nonagesimo III, regnante Heinrico Romanorum imperatorem augustus XXXVIIIJ. Imperante vero V[llll, indicione X. Actum est Mantue feliciter].

CDP I n. 47, pp. 168-169; MGH DD H IV/2 n. 437, pp. 584-585.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_h_iv_2/index.htm#page/584/mode/1up.

Copia del documento ci è giunta all’interno di un rotolo conservato dall’Archivio di Stato di Milano: si tratta di tre pergamene, unite da strisce in pelle, contenenti cinque atti, copie duecentesche di concessioni e conferme patrimoniali a favore della Chiesa mantovana. Quello in questione è il primo (il secondo corrisponde a: CDP I n. 49, pp. 171-173). Tale copia, che faceva parte dell'archivio polironiano, non menziona il vescovo destinatario della donazione, nè riporta Castelnuovo e Scorzarolo, ma solo Campitello.