Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 1002/696
source date: [1094 May 30]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Anno milesimo nonagesimo IIII, indicione I, tercio kalendas iunii. Concessi ego Ubertus comes ecclesie Sancti Benedicti omnes homines qui habitabant terra prenominate ęcclesię ad Medulam die qua de Minerva exivi, scilicet Sigefredum Strinaporcum cum filiis suis et Araldum diaconum cum suis, Martinum Vualpergę cum privigno suo et filios, Adam Faustini et Martinum de Gaio, Vitalem Dominici, Paganum Faustini, Vuidonem generum Vualingi cum cognato suo, vel etiam illos qui hodie habitant eiusdem ęcclesię terram, Heinricum videlicet de Cirisaria et Dominicum cum filiis suis. Tali itaque concessione concessi ego Ubertus comes pretaxatę ęcclesię supra nominatos homines ut si ego meique heredes seu aliquis meus et heredum meorum, gastaldio sive minister aliquam molestiam eidem eclesie ex concessis hominibus irrogaverint nisi infra XXXta dies postquam requisitum fuerit digne emendaverint modo iudicio omnipotentis Dei et eius genitricis et Sancti Benedicti maledictionem habeant, nisi ad condignam satisfactionem pervenerint. Insuper etiam seculari pene subiaceant, videlicet ut XL solidos Mediolanensium denariorum ammittant, quorum medietatem prefatę ęcclesię, alteram vero potestati dari censuimus, dedecus vero vel molestia eclesie emendetur. Et ut hoc verius credatur et firmius habeatur manu propria subscripsimus, et testes sub quorum presentia hoc actum est subscribi rogavimus. Hugo prepositus, Arnebaldus clericus, Frogerius diaconus, Adam Burellus. Ego Ubertus comes subscripsi. Rodulfus de Dallo, Gandulfus de Camuriana, Rodulfus de Luciaria interfuerunt.

CDP I n. 48, pp. 169-170.