Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 1034/731
source date: [1096 August 13] [San Benedetto Po (Mantova)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Hanno ab incarnacione eiusdem millessimo nonagessimo sesto, idus augusti, indicione quarta. Presencia bonorum hominum quorum nomina hic subter leguntur, in caminata iusta ecclesia Sancti Benedicti, Conus advocatus et missus domine Matilde comitisse per iusionem eius difinivit litem que orta erat inter comitissa et abatem Guilielmum monesterii Sancti Benedicti de terra partim laboratoria et partim cum silva que inter runcos deputata est, sicut difinitum fuit tempore domine Beatricis matris predicte Matilde per certos missos Paganus de Castelloveteri et Caretum de Gunzaga et Landoisium de Carpeneta, in tempore Petri abatis predicti monesterii. Antiqui homines qui bene siebant veritatem munstaverunt fines terre, et signaverunt arbores in circuitu, et ita firmiter iuraverunt esse iuris Sancti Benedicti: silicet Albertus Azonis ex parte ecclesie et alius de villanis comitisse qui vocatur Lugarello. Post hec autem longo tempore interveniente oblivione, domina Matilda per suos missos cepit intencionare eandem terram et abstulit totam blavam unius anni hominibus illis qui laboraverant eam ex parte predicti monestrerii. Deinde predictus abas Guilielmus cum consilio fratrum monahorum fecit venire tres homines, Albertus de Guosberto et Girardus qui dicitur Maniosum et Iohannem qui dicitur Canis. Isti prius ostenderunt fines et predictos terminos in circuitu predicto Cono advocato et miso domine Matilde; postea autem iuraverunt ita esse difinitum sicut super legitur in tempore domine Beatricis et Petri abatis, in presencia Coni et Gotebaldi seu Manfredi de Pigugnaga atque Erlienxonis de Gunzaga et Paganinus gastaldus predicte comitisse et reliquis plures ibi fuerunt; et in presencia donni abatis Guilielmi et Girardi priores et donni Huberti atque donnus Opixonis de Gunzaga et reliqui plures. Confinium terre Sancti Benedicti que est inter runcos, pro qua fuit lis inter comitissam et monesterium: a meridie Padus; a mane silva que dicitur Cona; ab aquilone signum antique sepis que nunc per lapides designata est, usque ad argenem ubi signum petre positum est; exinde per argenem vadit usque ad aliud signum petre quod est iuxta arborem plople designate, de hinc ab ipso signo tendit usque ad ponticellum qui quondarn fuit supra fosam que dicitur Roverina, a quo ponticello per predicta fosam vadit usque ad viam que dicitur Comitisse; exinde ipsa via terminus est predicte terre usque ad fosatum qui est in capite runcorum. Qui fosatus similiter facit terminum usque ad aliud signum qui est iusta flumen Gurgi. A quo signo predictus fluvius terminus est ab aquilone contra currentem aquam eundo, usque ab illam viam que antiquitus per Sacam ibat Gubernulum, per que loca signa arborum et lapidum posita sunt. Supradicta via per Sacam a solis occasu extendit, usque ad viam dicta Roverinam ubi signum positum est. Que Roverina a meridie terminus est, usque ad alium terminum fossati qui vadit usque ad Padum et dividit terram monesterii a terra comitisse; de hinc ab ubtroque latere Roverine usque ad predictam viam Comitisse est proprietas Sancti Benedicti. Et similiter difinitum est de polisino de Gustello, de omnibus suprascriptis rebus territoriis iuris Sancti Benedicti, sicut difinitum est per sacramenta, et insuper de Polisino. Si domina Matilda in aliquo tempore per se vel per suos heredes aut per suam submissam personam agere aut causare presumserit, aut ullam molestacionem fecerit contra ecclesiam Sancti Benedicti, vel si domnus abas vel suos successores ultra fines et terminos runcare fecerit absque iussione comitisse, tunc promiserunt inter se qualis est illa pars qui non servaverit ad partem fidem servandi pena nomine argentum denarios bonos lucensium libras centum, et post pena soluta presens conveniencia, sicut Conus definivit, in presencia Guinezonis de Bondino et Roteheri de Gunzaga et Ubizone de Campagnola et Girardi Lupo seu plures bonorum hominum qui ibi fuerunt, in sua pemaneat firmitatem quia sic inter eos convenerunt. Actum in loco Sancti Benedicti feliciter. + Ego Conon advocatus interfui et subscripsi et fieri rogavi. (S.) Albertus notarius Sacri Palacii scripsi post tradita complevi et dedi.

CDP I n. 50, pp. 174-176; MGH DD Math, A n. 6, pp. 479-481.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/479/mode/1up.

Cfr. CDP I n. 33, pp. 143-144 (doc5030).