Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 1037/734
source date: [1097 April 14] [Montichiari (Brescia)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) Anno dominice incarnacionis milesimo nonagesimo setimo, quartodecimo die aprilis, indiccione quinta, monasterio Sancti Benedicti scito inter Padum et Larionem, nos quidem in Dei nomine Grimaldus et Ermengarda iugales de loco Montisclari qui profesi sumus lege vivere Romana, offertores et donatores ipsi monasterio presentibus presentes diximus: Quisquis in sanctis ac venerabilibus locis ex suis aliquid contulerit rebus iusta octoris vocem in hoc seculo centuplum accipiet et insuper quod melius est vitam posidebit eternam. Ideoque nos qui supra Grimaldus et Ermengarda iugales donamus oferimus in eodem monasterio a presenti die pro animabus nostris mercede proprietario iure, id est pecie due terre aratorie iuris nostri quas abere visi sumus in fundo Medule, iacentes ad locum qui dicitur *** in quibus abetur iusta mensura iuger unum. Prima pecia est in eodem loco, que abet tabulas duocentum; coerit ei a mane *** a meridie *** I a sero *** a nulla ora *** Secunda pecia ibi prope non multum longe similiter aratoria in qua continentur iusta mensura tabulas centum quinque; coeret ei a mane *** a meridie *** a sero *** a nulla ora *** , sibique alii sunt coerentes; et si amplius de nostro iure in iam dictis peciis infra predictas coerencias invenitur, per eandem cartulam ofersionis sit iure proprietatis eiusdem monasterii. Quas autem suprascriptas pecias terre aratorie iuris nostri, una cum accessionibus et ingresibus, cum superioribus et inferioribus, sicut in iam nominatis locis qualiter superius mensuras et coerenciis decernitur in integrum ab ac die in eodem monasterio Sancti Benedicti, et laborantur per omines cellule Sancti Viti scite in eodem loco Medule, donamus, cedimus, oferimus et per presentem cartulam ibidem suprascriptas res ad abendum confirmamus; faciendum exinde pars iam dicti monasterii a presenti die proprietario iure quidquid voluerit legaliter, sine omni nostra et heredum nostrorum contradiccione, pro animabus nostris mercede. Quidem spondimus atque promittimus nos qui supra Grimaldus et Ermengarda una cum nostris eredibus parti qui supra monasterii suprascriptas pecias qualiter superius legitur in integrum ab omni contradicenti omine defensare. Quod si defendere non potuerimus, aut si parti iamdicti monasterii exinde per aliquod ingenium infrangere quesierimus tunc in duplum eandem ofersionem ut supra legitur parti qui supra monasterii restituamus sicut per tempora fuerint meliorate aut valuerint sub estimacione in similibus locis; et nec nobis liceat ullo tempore nolle quod voluimus; sed quod a nobis ic semel factum vel conscriptum est sub ius iurandum inviolabiliter conservare promitto cum stipulacione subnixa. Actum est hoc in loco Montisclari feliciter. Signa ++ manuum Grimaldi et Ermengarde iugaliurn qui hanc cartulam ofersionis fieri rogaverunt. Signum + manus suprascripti Grimaldi qui eidem uxori sue consensit. Signa +++++ manuum Girardi, Vuidonis, Actonis, Landonis et Vuinizonis rogatorum testium. (S.) Ugo ego scriba notariusve rogatus scripsi.

CDP I n. 51, pp. 176-178.