Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, Pergamene-S.Benedetto, 1062 1/2/769
source date: [1100 February 21] [Castellarano (Reggio Emilia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine sanctę et individuae Trinitatis. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo, nono die ante kalendas marcii, indictione VIII. Constat me David filium quondam Engonis de castro Ariani qui professus sum ex natione mea lege vivere Longuobardorum accepisse sicuti in presentia testium accepi a parte monasterii siti inter Padum et Arionem fratris Andreę monachi mulam unam valentem libras Xcem, finito precio sicut inter nos convenit, dedi de mea porcione de rebus illis territorii iuris mei quas habere visus sum in loco et fundo Runco, quae reguntur per Iohannem massarium, et terra quae dicitur Bovone et in Blancano, quae reguntur per Martinum massarium ante hos annos ***, terra quae vocatur Butrigo cum casis et vineis et omnibus rebus illius territorii et pratis ubicumque inveniri potest quae ad eandem meam porcionem predictę res omnes pertinent in integrum. Item dimidiam partem de mea porcione de casis et vineis et omnibus rebus illis territoriis quae constant in Lauriano, quę possidetur et laboratur per Adam et per Gualbertus atque suos nepotes, ubicumque inveniri potest de mei iuris rebus infra ipsas pertinentias quae ad eandem dimidiam partem de mea porcione pertinet in integrum. Quam autem istam dimidiam partem de mea porcione de casis et vineis et omnibus rebus illius territorii et supradictas res omnes iuris mei una cum accessionibus et ingressionibus seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter supra legitur in integrum ab hac die in eodem monasterio vendo, trado, mancipio, nulli alii venditas, donatas vel traditas nisi a parte ipsius monasterii; et faciat exinde ipsius monasteri aut cui pars ipsius monasterii dederit quicquid voluerit sine omni mea et heredum meorum contraditione. Ego quidem spondeo atque promitto me ego qui supra David una cum meis heredibus parti ipsius monasterii aut cui pars ipsius monasterii dederit istas res omnes qualiter supra legitur in integrum omni tempore ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus aut si vobis exinde per quodvis ingenium aliquando subtrahere quesierimus, tunc in duplum eandem vendicionem ut supra legitur vobis restituamus sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit, sub extimacione in consimilibus locis, nichilque mihi ex ipso precio aliquid dari debere dico. Actum intus castro Ariani feliciter. Signum manus istius David qui hanc cartulam vendicionis fieri rogavit et istum precium accepit ut supra. Signum manuum Genessi et Girardi et item Girardi atque Manulini rogati testes. (S.) Ego Guido notarius Sacri Palacii scriptor huius cartule vendicionis post traditam complevi et dedi.

CDP I n. 54, pp. 189-191.

Le località menzionate nel documento non sono identificate, ma il Tiraboschi conosceva una Lauranum presso Castellarano (Tiraboschi Dizionario I, p. 399).