Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n. 37
source date: [1104 April 24 or 25] [Nogara (Verona)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In Dei nomine amen. Millesimo centesimo quarto, indictione duodecima, die dominico qui fuit sextus exeunte aprelis. Ego comitissa Matilda, Dei gratia si quid sum, filia quondam Bonifatii marchionis tibi Alberico abbati monasterii Sancti Benedicti in Larione nomine et vice eiusdem monasterii cui preesse videris, quicquid pater et avus meus Tedaldus dederunt predicto monasterio Sancti Benedicti in Casalavone, videlicet ecclesiam Sancti Michaelis de Cotornione, et alias posessiones silicet casamenta, et agros et roncos de bosco Casalavone, quod nemus est iuris mei; et piscatores in paludibus illius terre, duos aut tres et plus secundum voluntatem nuntii tui, per totum in integrum concedo et confirmo in perpetuum, ut tu supradictus abbas et tui successores habeas et teneas sine mea et heredum meorum contradictione. Et tibi hanc potestatem concedo et tuis successoribus, pro anima mea et parentum meorum ut nuncii tui, qui pro tempore fuerunt ibi, de predicto bosco et aliis nemoribus illius terre roncare et boscare et pavolare et uti et frui debeant, sine molestia et contradictione nostra et nostrorum ut supra legitur; quam potestatem antecessores mei tuis antecessoribus dederunt. Insuper quicquid monasterium tuum Sancti Benedicti in illa terra mea aquirere vel lucrari poterit, cum mea licencia et heredum meorum facere debeat; eo modo ut predictum monasterium Santi Benedicti habeat et teneat omnia predicta cum omni honore et districtu et bannis. Actum est hoc in castro Nogarie feliciter, presente Ugone Mantue episcopo. Huius re testes comes Wido Guarra, comes Albertus filius Bosonis, Arduinus, Gerardus filius Bosonis, Ugo filius Manfredi, Sasso et Rainerius de Bibianello et Lanfrancus et Opizo de Gonzaga et alii plures. (S.) Ego Ubaldus iudex notarius hoc scripsi et dedi.

CDP I n. 57, pp. 197-199; MGH DD Math. n. 79, pp. 229-231.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/229/mode/1up.