Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, s. n.
source date: [1104 May 1] [Piadena (Cremona)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine sancte et individue Trinitatis. Ugo Dei gratia Mantuane ecclesie vocatus episcopus omnibus fratribus tam clericis quam etiam laicis in eodem episcopio commorantibus presentibus et futuris salutem et benedictionem in Domino. Dum sepius inspirante Dei gratia excogitaremus, quare patres ecclesiarum et animarum presules dicimur, cur etiam episcopi vocamur inter alia quae trahebamus de neglegentia officii nostri suspiria subito divino nutu, ut credimus, nobis venit in mentem ecclesiarum Dei precipue curam gerere, et male ordinatas secundum canonicam regulam competenter disponere, atque bene dispositas beneficiis cotidie et honoribus promovere. Dum itaque huiusmodi desiderio intenti, atque erga fratres maxime communem vitam agentes essemus solliciti, frater noster Albericus Sancti Benedicti venerabilis abbas expetivit a nobis quasdam iuris nostri: decimas de insula videlicet Sancti Benedicti, quarum medietatem beatę memorię antecessor noster Ubaldus, pro animę suę mercede, in eundem venerabilem locum concesserat: de totius videlicet insule, terrris cultis vel incultis, silvis atque paludibus, quae ad usum laborandi aliquo tempore poterint provenire, preter illam partem decimarum quas ipse prelibatus pontifex ecclesie Sancti Siri in eadem insula sitę concesserat. Nos igitur considerantes prefati coenobii fratres precipua religione pollere, et pre ceteris singulari sanctissimę conversationis observatione fulgere; tanto libentius atque ferventius predicti fratris nostri abbatis petitioni assensum prebuimus, quanto largius a Domino exaudiri eorum oratione non dubitamus. In presentia itaque domini Bernardi Sancte Romane Ecclesie venerabilis cardinalis presbiteri, atque in Longobardię et adiacentium finium partibus tunc domini Pascalis IIdi pape vicarii; necnon et Deo amabilis comitissę Matildis, et fratris nostri Bonisenioris venerabilis Regini episcopi, quorum instinctu atque rogatu ad id maxime peragendum salubriter fueramus commoniti, omnes decimas totius predictę insulę Sancti Benedicti, tam de terris laboratoriis quam pratis, cultis et incultis, silvis atque paludibus, quę ad fructum laboris quandoque forte poterint provenire; nec non etiam et de domesticis animalibus et arboribus, eidem venerabili monasterio pro anima predicti pie recordationis predecessoris nostri Ubaldi Mantuani episcopi in eodem sanctissimo loco sepulti, et nostra necnon et supradictę domine nobilissimę comitissę cuius lacte undique nutriuntur ecclesię concedimus; et ad usum fratrum de quorum orationibus valde presumimus, tenendas iure et possidendas in perpetuum confirmamus; praeter illam scilicet, sicut prediximus, decimarum partem quam prefatus antecessor noster predicte ecclesie Sancti Siri pro animę suę mercede obtulerat. Unde sub eorum quos supra diximus presentia, atque multorum aliorum testimonio, hoc scriptum fieri rogavimus, ad memoriam videlicet posterorum et nostrę etiam animę, atque eorum quos supra nominavimus memoriale perpetuum, nostre subscriptioms autoritate suffultum, multorumque testimonio roboratum. Si quis autem, quod absit, huius nostrę concessionis paginam infringere temptaverit, et predictum monasterium de hoc quod superius concessimus in aliquo molestaverit, et requisitus infra triginta dies non satisfecerit, quousque resipiscat atque condigne in omnibus satisfaciat, anathematis sententia feriatur. + Ego frater Bernardus humilis cardinalis presbiter Sancte Romane Ecclesie atque domini Pascalis secundi pape in Longobardie partibus vicarius, licet indignus, hoc scriptum laudo et subscribendo confirmo. Ego Ugo licet indignus Mantuane ecclesie episcopus confirmando subscripsi. Bonussenior Regensis ecclesie dictus episcopus subscripsit. Ego Arnaldus Mantuane ecclesie subdiaconus et canonicus subscripsi. Matilda Dei gratia si quid est subscripsit. Ego frater Iohannis peccator monachus Nonantolanus dictusque prior confirmando subscripsi. Testes vero interfuerunt Pontius Cremonensis, Odelricus de Sala, Belincio de Guastalla, Anselmus causidicus et alii quamplures. Actum anno dominice incarnationis millesimo CIIII, indictione XII, kalendas madii, apud Platenam in episcopio Cremonensi per manum Frugerii archipresbiteri et capellani. + Ego Ardericus iudex interfui et subscripsi. Anselmus causidicus subscripsi.

CDP I n. 58, pp. 199-202; MGH DD Math. n. 80, pp. 231-233.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/231/mode/1up.