Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n. 39
source date: [1104 September 14] [Coscogno (Pavullo del Frignano, Modena)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine sancte et individue Trinitatis. Mathildis Dei gratia si quid est. Notum fieri volumus omnibus nostris fidelibus tam presentibus quam futuris qualiter olim pro remedio anime nostre et nostrorum parentum monasterio Sancti Benedicti iuxta Padum siti medietatem insulę que Gurgo vocatur, consensu domini Bernardi Sancte Romane Ecclesie venerabilis cardinalis presbiteri atque tunc domini Pascalis IIdi pape vicarii ad usum fratrum habendam perpetuo et possidendam concessimus et presentis scripti nostri paginam ad posterorum memoriam fieri iussimus. Apud rivum itaque Fontanensem in Motinensi comitatu, instictu eiusdem domini nostri cardinalis venit ad nos predicti monasterii Albericus venerabilis abbas nostram clementiam postulans ut, sicut bone memorie avus meus Tedaldus marchio eiusdem coenobii fundator devotus pro anima sua medietatem predicte insule cum aliis multis tam possessionum mobilium quamque immobilium donariis prefato venerabili coenobio Sancti Benedicti concesserat, ita et nos aliam eiusdem insulę medietatem, quam ipse prelibatus marchio sibi suisque heredibus usque ad hodiemum diem reservaverat, pro nostra anima nostrorumque parentum eidem monasteri concederemus, atque ad usum fratrum per Dei gratiam religiose inibi conversantium tam de piscationibus insule quam silvis et terris fructiferis memoriale super hac re scriptum fieri preciperemus. Cuius dignis petitionibus annuentes, nostrorumque parentum vota ac devotas oblationes augere cotidie non minuere cupientes, apud locum qui Cusconia dicitur in eodem comitatu presente domino cardinal atque vicario apostolico, nec non consentiente ac subter confirmante, residente ante nos Adegerio illustri iudice de Nonantula, ac Sigefredo causidico de Panzano, presentibus etiam fidelibus nostris Bernardo de Benevento et Corvulo atque Bernardo de Feroniano, medietatem illius insule que Gurgo dicitur ubi ecclesia Sancti Blasii habetur in predio et iure predicti monasterii sita eidem coenobio ad usum fratrum habendam et perpetuo ab hac die in antea possidendam concedimus; et per presentis scripti nostri paginam remota tam nostra quam successorum nostrorum sive heredum molestatione confirmamus, ad memoriam videlicet posterorum, et nostrae anime nostrorumque parentum memoriale perpetuum; scilicet cum terris cultis sive incultis, silvis et paludibus quaecumque inter Larionem et fluvium qui Gurgo dicitur in predicta insula continentur, hoc utique modo ut domino apostolico beati Petri vicario vel eius misso predicti coenobii abbas vel suus nuncius per unumquemque annum tres libras piperis intra mensem madium persolvere studeat, nullaque alia eidem monasterio superpositio fiat. Precipimus igitur ut nulla deinceps maior minorve persona prefatum Sancti Benedicti coenobium de his que supra concessimus audeat in aliquo molestare, aut quicquam horum quam supra contulimus contra voluntatem abbatis aut commune consensum fratrum invadere aut diminuere. Si quis autem, quod absit, secus egerit et contra hanc nostri scripti concessionem venire temptaverit, centum librarum argenti poenam persolvat, medietatem Lateranensi palatio, medietatem vero predictę ecclesię . Quod ut verius credatur et futuris temporibus inconcussum et inviolabile habeat proprie manus subscriptione firmamus, atque ab domino et venerabili cardinali, ante cuius presentiam actum est, confirmandus rogavimus. + Ego Bernardus humilis cardinalis presbiter Sancte Romanę Ecclesię atque domini Pascalis II pape in Longobardie partibus vicarius licet indignus hoc scriptum fieri consensi et propria manu subscribendo firmavi. Matilda Dei gratia si quid est in hac cartula a me facta subscripsi. + Ego Adiherius regiae aulae iudex interfui et subscripsi. + Ego Sigifredus iudex interfui et subscripsi. Actum anno dominice incarnationis millesimo CIIII, indictione XII, XVII kalendas octubris apud Cusconiam in comitatu Motinensi per manum Frugerii archipresbiteri et capellani. Testes vero interfuerunt Bernardus de Benevento, Corvulus et Bemardus de Feroniano.

CDP I n. 59, pp. 202-204; MGH DD Math. n. 83, pp. 239-241.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/239/mode/1up.