Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 4
source date: [1105 February 17] [Medole (Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ (S.) Anno ab incarnacione domini nostri Hiesu Christi millesimo centesimo quinto, septimodecimo die mensis februarius, indicione terciadecima. Commutacio bone fidei noscitur esse contractus ut vice emcionis obtineat firmitatem eodemque nexu obbligat contraentes. Placuit itaque et bona convenit volontate inter domnum Anselmum monahcum et missum abati Sancti Benedicti et Ubertum comitem filius quondam Uberti comitis de Parma qui professus sum lege vivere Longobardoum ut in Dei nomine debeat dare sicut a presenti die dederunt ac tradiderunt vicissim sibi unus alteri commutacionis nomine. In primis dedit domnus Anselmus monachus et missum abati Sancti Benediciti eidemque comiti Uberto in causa commutacionis, idest pecia una de terra que est in Medule prope Sanctum Vitum aratoria et vidata et est insuper totum tabule ***; coeret ei: ab uno lotere id est ad mane Gontardus et a meridie et a sera a montibus via et Gontardus et si ibique alie sunt coerencie. Et quidem ad invicem recepit ipse domnus Anselmus monachus et missus abati Sancti Benedicti ad partem eclesie a comite Uberto similiter in causa commutacionis pecie due de terra que est in Medule consenciente Gontardo qui eas per feodum tenebat melioratam rem sicut lex habet iuris sui silicet Uberti, et est insuper totum per mensuram iustam ***; coeret ei prima pecia: ab uno latere Sanctus Prosperus, a montibus Voldencus, a mane Voldengus et Sanctus Benedictus; secunda pecia: a mane Sanctus Benedictus, a meridie Gontardus, sera Sanctus Benedictus et a montibus et si ibique alie sunt coerencie. Has denique iam dictas pecias de tera supra nominatas vel comutatas una cum accesionibus et ingresibus seu cum superioribus et inferioribus suhis qualiter superius legitur, et inter se comutaverunt sìbi unum alterri commutacionis nomine tradiderunt. De quibus et penam inter se posuerunt ut quis ex ipsis aut successores aut heredes eorum se de hac commutacione removere quesierint et non permanserint in eis omnibus qualiter supra legitur, vel si ab unoquoque nomine predictas pecias quas ad invicem commutacionis nomine tradiderunt in integro non defensaverint, componat pars parti fidem servanti penam in duplum ipsas pecias de tera quas ad vicem tradiderunt commutacionis nomine sicut pro tempore fuerit meliorata aut vualuerit sub exstimacione in consirmilibus locis. Et insuper me iam dicto Uberto comes tibi iam dicto Anselmo vel successoribus Sancti Benedicti liceat ullo tempore nolle quod voluerint sed quod ab ehis semel factum vel conscriptum est inviolabiliter conservare promittimus cum stipulacione subnixa. Actum est hoc castrum Medule feliciter. Signa manuum Uberti comitis qui hanc cartulam comutacionis fieri rogavit ut supra. Signa manuum Ungarus et Marinus et Maurus et Obizo et Vuido et Vuoldengus et Tedaldus filius Ficie de Monte Claro et Obizo filius Araldi et Vuibertus filius Giselberti iudicis de Casale Alto et Hiovannes filius Otonis de Monte Claro lege Longobarda viventes testes et Romana. Ego Teuzo notarius et iudex rogatus hanc cartula scribere scripsi et post traditam complevi et dedi.

CDP I n. 60, pp. 205-207.