Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 6 bis
source date: [1105 March 20] [Roma, Laterano]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*Paschalis episcopus servus servorum Dei dilecto in Christo filio Alberico abbati venerabilis monasterii Sancti Benedicti super Padum eiusque successoribus regulariter substituendis inperpetuum* Iustis votis assensum prebere iustisque petitionibus aures accommodare nos convenit, qui licet indigni iuisticiae custodes atque precones in excelsa apostolorum principum Petri et Pauli specula positi Deo disponente conspicimur. Ea propter fili karissime Alberice tuis petitionibus annuentes, cenobium vestrum in apostolicae sedis defensionem excipimus sicut a predecessore nostro Urbano secundo susceptum est. Illud itaque tibi tuisque successoribus regulariter substituendis auctoritate apostolica confirmamus et omnia nunc ad ipsum pertinentia: medietatem scilicet insulae quae dicitur Sancti Benedicti super Padum cum omnibus decimis eiusdem insulae et silvis piscationibus; ecclesiam sancti Blasii cum tota insula quae dicitur Gurgo et silva et adiacentibus paludibus; castrum quod vocatur Custellus cum villa et ecclesia sancti Bartholomei cum decimis omnibus et reliquis ad ipsam pertinentibus; villam quae vocatur Caput Vici, villam Gabianam cum ecclesia sancti Andreae cum decimis et pertinentiis suis; ecclesiam sancti Veneri de Marceneto cum medietate eiusdem castri; Casale Barbatum cum baptismali ecclesia sanctae Mariae et cappella sancti Laurenti; Septingentum cum baptismali ecclesia sancti Michahelis cum ripatico de transitu navium et terra ad ipsam ripam pertinente. Capellam sancti Iohannis de Burbassio cum pertinentiis suis. Cappellam sancti Mathei in Nucetulo cum ipsa villa. Cappellam sancti Valentini de Marengo cum suis pertinentibus. In episcopatu Brixiensi ecclesiam sancti Iusti intra castrum Medulae extra ecclesiam sancti Viti cum terris ad easdem cellas pertinentibus. In episcopatu Ferrariensi ecclesiam sancti Benedicti cum pertinentiis suis apud oppidum Ficarolum. In episcopatu Boloniensi ecclesiam sanctae Mariae in loco qui dicitur Lambrianum; item ecclesiam sancti Iohannis in loco qui dicitur Dalmazaticum. In episcopatu Parmensi ecclesiam sancti Leonardi prope civitatem sitam; item ecclesiam sancti Michahelis infra eandem civitatem; item ecclesiam sancti Michahelis in loco qui dicitur Telliore. Cappellam sancti Michahelis de Coturlione. In episcopatu Metamocensi monasterium sancti Cypriani. In episcopatu Tarvisiano ecclesiam sanctae Elenae in loco qui dicitur Tassaria. Mantuae hospitalem domum noviter a comitissa Mathilda contructam et vobis commissam, cum cappella et omnibus suis pertinentibus. Item in burgo sancti Benedicti baptismalem ecclesiam sancti Floriani. Item ecclesiam sancti Siri in insula sancti Benedicti sitam. Item baptismalem ecclesiam sanctae Mariae in loco qui dicitur Villulae cum decimis et terris sibi pertinentibus. Monasterium sancti Benedicti apud Gonzagam, cum cappellam sanctae Mariae intra castrum, cum terris et decimis eiusdem villae quas usque hodie idem monasterium possidere videtur, salvo iure obedientiaque regensis episcopi. Cappellam sancti Xisti in loco qui dicitur Lectum Palludanum. In castro Ariano ecclesiam sancti Prosperi. Item baptismalem ecclesiam Sancti Vitalis cum medietate ecimarum et aliarum rerum sibi pertinentium. Item ecclesiam sancti Domnini; ecclesiam sancti Prosperi, et ecclesiam sancti Gregorii. In episcopatu Lucensi monasterium sancti Martini in Colle cum duabus ecclesiis sibi pertinentibus, sanctae videlicet Mariae in loco qui dicitur Turriclum et sancti Salvatoris iuxta castrum Vivenarium. Item ecclesiam sancti Bartholomei iuxta civitatem Lucensem. Haec et cetera loca vel predia quae vestro cenobio iam donata sunt vel in futurorum Deo miserante iuste ac rationabiliter donati contingerit firma vobis vestrisque successoribus et illibata permaneant. Ah haec adicimus ut in omnibus prioratibus et cellis quae a vestro nunc regimini subiectae sunt nullus umquam futuris temporibus abbatem ordinare presumat. Omnes autem ecclesiae se cappellae vel cymiteria quae in vestra potestate subsistunt libera sint et omnis exactionis immunia. Nec cellarum vestrarum ubilibet positarum fratres interdictione vel excommunicatione parochiae divinorum officiorum suspensionem patiantur, sed tam monachi ipsi quam famuli eorum et qui se monasticae professioni devoverunt clausis ecclesiarum ianuis non admissis diocesanis divinae servitutis officia celebrent et sepolturae debita pergant. Concedimus etiam vobis laicos seu clericos seculares ad conversionem per loca vestra suscipere et domnicatorum vestrorum decimas obtinere. Si quid preterea Mathildis venerabilis comitissa de ipsis rebus quas per beatum Petrum possidit vestro monasterio dederit salva romanae ecclesiae proprietate concedimus. Missas sane in vestro coenobio publicas per episcopum fieri omni modo prohibemus, ne in servorum Dei recessibus popularibus occasio prebeatur ulla conventibus. Obeunte te nunc eius loci abbate, abbas a fratribus cum consensu et auctoritate Cluniacensis abbatis regulariter eligatur. Electus ab episcopo Mantuano si canonicus et catholicus fuerit sine oneris exactione muneris aut servitii aut usurpatine condictionis benedicatur. Sin alias romanum presulem expetat consecrandus. Clericos monasterii sine professionis vel condicionis exactione cuiuslibet sponte et libenter ab abbate invitatus ordinet. Oratoria ab eis in locis constructa ubi evidens monsterii necessitas poposcerit gratis consecret. Crisma, oleum sanctum monasterio vel eius ecclesiiis baptismalibus sponte indulgeat. Abbatem vel monachos exommunicare ipsis vel ipsi cenobio interdictionis sententiam absque nostra vel successorum nostrorum licentia non presumat inferre. Si autem canonicus et catholicus non fuerit vel si ultra aliquod illicitum pro bis usurpare voluerit liceat abbati quem voluerit catholicum adire antistitem et quidcumque necessitas expetit ab ispo recipere. Quod si cognita huius nostri privilegii pagina vel mantuanus episcopus vel ceteri in quorum diocesibus vestrae sunt facultates temerario ausi perturbare vos et res cenobii diminuere vel suis usibus deinceps usurpare presumpseint omnem se quam hactenus habuerant amissuros noverint potestatem. Vos autem fratres divinis sollicitjus instate, servitiis et regularem districtius disciplinam observare curate. Ad indicium autem huius perceptae ab sede apostolica libertatis duas auri uncias annuatim Lateranensi palatio persolvetis. Hoc igitur nostrae privilegium sanctionis si quis in crastinum archiepiscopus aut episcopus, rex, princeps, dux, marchio, prefectus aut iudex, comes, vicecomes, vel persona quaelibet magna vel parva scienter infringere aut temerare presumps erit, et monasterium illud gravare aut perturbare conatus fuerit, secundo terciove commonitus, si non satis factione congrua emendaverit a Christi et ecclesiae corpore auctoritate potestatis apostolicae segregetur. Conservantibus autem pax a Deo et misericordia presentibus ac futuris seculis conservetur. Amen. Amen. Amen. Scriptum per manum Rainerii scriniarii Regionarii et notarii Sacri Palatii. R. Ego Paschalis Catholicae Ecclesiae Episcopus SS. Ego Iohannes Tusculanensis episcopus SS. Iohannes cardinalis presbiter tituli Sanctae Anastasiae SS. Ego Bernardus humilis cardinalis presbiter tituli sancti Crisogoni SS. Richardus Albanensis episcopus SS. Robertus cardinalis presbiter de titolo sancti Eusebii SS. Risus presbiter cardinalis tituli Damasi SS. Datum Laterani per manum Iohannis Sanctae Romanae Ecclesiae diaconus cardinalis ac bibliothecarii. Indictione XIII, XIII Kalendas aprilis. Incarnationis Dominicae anno M.CV. Pontificatus autem domini Paschalis secundi papae VI. (M) BENE VALETE.

CDP I n. 61, pp. 207-211.