Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 5
source date: [1105 April 22] [Casaloldo (Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ (S.) Die sabati qui erat nonus exxeunte mense aprilis. Presencia bonorum ominum corum nomina hic subter leguntur, hi sunt Girardus filius Lanfranci iudicis de Casale Alto et pater eius Lanfrancus iudes et Martinus gastaldio de Casale Alto. Ibique in eorum presencia Ardicionus filius Alberti de Forminiano et Albertus frater eius et Tedaldus de Adri per lignum quod in suhis manibus tenebant fecerunt finem et transhaccionem heclesie Sancti Benedicti per domnum Anselmum monahcum et missum de decimis de bragidis que fuerunt quondam Uberti comitis. Penam insuper se obbligaverunt wiginti librarum denariorum bonorum Mediolanensium componere siibsi per se aut per suos missos de decimis de bragidis adversus heclesiam vel adversus successores eius agere aut causare presumsisent. Actum est hoc loco Casale Alto, in domo Ardicionis feliciter. Anno ab i[nca]rnacione domini nostri Hiesu Christi millesimo centesimo quinto, mense aprilis, indicione terciadecima. Et ego Teuzo iudex et notarius rogatur hunc brevem scribere scripsi.

CDP I n. 62, pp. 212-213.