Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n. 39
source date: [1105 May 15] [Gonzaga (Mantova)] [XIX]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Anno ab incarnacione eiusdem millesimo centesimo quinto, quarto idus madii, indicione terciadecima. Ego quidem in Dei nomine Matilda inclita comitissa filia cuiusdam donni Bonifacii marchii et ducis per hanc cartulam offersionis pro mercede et remedio anime mee meorumque parentum trado et offero tibi donno Michaeli monacho, qui es acceptor ex parte ecclesie Sancti Michaeli de Coternioni, mansum unum terre quod videtur esse in villa Casalovoni, sicuti quandam fuit rectum et tentum seu laboratum ex mea parte per quendam Dominicum Cerutum in prefata villa Casalovoni vel per alia loca ubicumque inveniri potest, omnia et ex omnibus in integrum. Quod autem mansum cum terris, vineis, casis, pratis, pascuis, cultis et incultis seu cum superioribus et inferioribus atque cum ingressibus et accessionibus eius, ab ac die et ab hora per hanc cartulam offersionis in potestate iam dicte ecclesie Sancti Michaelis et eius catholicorum serviencium ad utilitatem eiusdem ecclesie maneat et persistat, ad habendum et faciendum exinde in perpertuum iure proprietario quicquit voluerint, sine onni mea et heredum meorum contradicione. Quidem spondeo atque promitto ego que supra domina Matilda una cum meis heredibus vel successoribus tibi predicto Michaeli monacho tuisque successoribus, ex parte prefate ecclesie de predicta offersione omni tempore in perpetuum esse auctorem et defensorem atque observatorem; quid si non fuerimus, tunc componamus vobis nomine pene prefatam offersionem in duplum et post eam solutam hec cartula offersionis in suam maneat firmitate quia sic promisi. Acta in loco Gunzaga feliciter. Matilda Dei gratia si quid est in hac cartula a me facta subscripsi. Signa manuum Ugo Arinatus, Tebertus de Bulgaro, Raimundus de Baise, Arduinus de Palude, Araldus de Melegnano, Opizo de Gunzaga, Martinus de Berlaco et alii testes fuerunt.

CDP I n. 63, pp. 213-214; MGH DD Math. n. 85, pp. 243-244.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/243/mode/1up.