Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n. 41
source date: [1105 December 30] [Nogara (Verona)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.T.) *Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo sesto,* indicione terciadecima. Quę ad honorem ęclesiarum et fidelium catholicorum sustentationem erogantur, quin in centuplum recompensentur et quod melius est vita retribuatur ęterna, nulli prorsus fidelium dubitandum est: et maxime monasteriis que in nostris possessionibus constituta sunt et religiosis viris qui ibi Deo famulantur: si in necessitatibus viscera pietatis recludamus, quomodo hcaritas Dei erit in nobis? Ideoque ego Matilda Dei gratia quicquid sum, pro mercede et remedio animae meae parentumque meorum, monasterio Sancti Benedicti sito inter Padum et Larionem ubi nunc donnus Albericus abbas preesse videtur, concedo a presenti die in perpetuum quicquid Gerardus de Sancto Benedicto a me in beneficium triduo ante mortem suam detinebat, et quicquid ab abbate de Brixillo per commutationem adquisivi, tam in loco Sancti Benedicti quam in curte Villole, ita ut predictum monasterium habeat, possideat, fruatur; et abbas qui pro tempore fuerit faciat inde quicquid ei utile visum fuerit, sine mea et heredum meorum contradictione, omni michi circa easdem res potestate exclusa. Preterea per hanc meae donationis paginam eidem monasterio concedo quicquid michi pertinet in insula Sancti Benedicti et in curte Villolę, cum omni iure quod ad ipsas possesiones pertinet: cum paludibus, piscationibus, venationibus, silvis, campis, pratis, pascuis, aquis, aquarum usibus, ripis et molendinis cum accessionibus et ingressibus seu cum superioribus et inferioribus suis in integrum, ea tamen racione ut pars prefati monasterii post meum decessum habeat, teneat, possideat et faciat quicquid exinde voluerit; nec michi liceat ullo tempore mutare quod volui, sed quod a me semel factum et conscriptum est inviolabile et firmum permaneat. Ut autem in poste[rum de finibus] nulla dubitatio sit per hos fines decernantur: scilicet insula Sancti Benedicti a mane et meridie habet fines fluvium Padi, a sera curtem de Runco Rolandi et curtem Saviolę, a septentrione fluvium Larionem. Villola habet a mane fines aggerem antiquum; a sera silvam que dicitur Castagnola, et silva Solamen, et Carpeneta, et sicut percurrit Rivolus usque in Piscarolam; a meridie fossa Piscarola usque in Perotolam, a septentrione fluvium Padi et in parte terra Sancti Benedicti. Similiter per hanc meę offersionis paginam confirmo et corroboro quicquid in supradictum monasterium a parentibus meis collatum est ut habeat pleno iure, tam ex parentum meorum liberalitate quam ex mea voluntaria confirmatione: hoc est medietas insule Sancti Benedicti, et pars quedam in Villola, et Caput de Vico, curtem Clustelli, curtem Septingenti, Casale Barbati, et pars quedam in Burbassio et omnia quęcumque a parentibus meis quocumque titulo data vel concessa sunt in eodem venerabili loco. In omnibus autem que supra scripta sunt non habeat aliquam potestatem neque dux neque marchio, comes aut vicecomes, gastaldius vel decanus, postremo nulla parva aut magna persona, sed omnia libera sint ab omni exactione et publica functione propter mercede et remedio anime meę et parentum meorum. Quod si quis contra hec agere temptaverit, et temerario ausu quę supra comprehensa sunt irruperit, auri optimi libras decem componat, medietatem venerabili loco et medietatem parti publicę. Quod ut melius credatur et ab omnibus firmius teneatur, manus meę subnotatione firmavi. Hactum est hoc in castro Nogarię, tercio kalendas ianuarias, presente Ugone Mantuano episcopo. Matilda Dei gratia si quid est subscripsi. Comes Vuido Werra interfuit testis. Comes Albertus Bosonis filius, Ardoinus Vuidonis filius, Gerardus Bosonis filius, Ugo Manfredi filius, Saxo et Rainerius consobrinus eius, Nordilus de Castello Vetere, Lanfrancus de Savignano, Opizo de Gunzaga, Rainerius de Castro Olariano, Albericus de Nonantula interfuerunt testes. (S.) Ego Ubaldus iudex manu mea scripsi hanc concessionem et post traditam complevi.

CDP I n. 64, pp. 214-217; MGH DD Math. n. 92, pp. 256-258.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/256/mode/1up.