Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 6
source date: [1107 Februar 8] [Praglia (Teolo, Padova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei eterni. Anni ab incamatione domini nostri Iesu Christi milleximo centeximo septimo, octava die mensis februacii, indictione XIIIIcima. Ecclesię Sancti Benedicti que est edificata iusta Pao Vetus. Ego Ubertus comes qui Maltraversus vocor de Monte Bello filius cuiusdam Widonis comitis qui professus sum ex nacione mea lege vivere Longobardorum offero et dono suprascriptę ecclesię Sancti Benedicti pro remedio animę meę meorumque parentum presens presentibus dixi: Quisquis in sanctis ac venerabilibus locis de suis aliquid contullerit rebus iusta actoris vocem in hoc seculo centum plus accipiet et insuper quod melius est vitam possidebit eternam. Ideoque ego qui supra Ubertus comes dono offero ut a presenti die et hora suprascripte ecclesie et monasterio Sancti Benedicti pro remedio animę meę meorumque parentum, idest terra illa que mihi eveni in parte et divisione quam ego habere et possidere visus sum infra comitatum Tarvisianensem et in loco et fundo qui nominatur Focularia et Cancellada sicut est recta et laborata et detempta per Albericum massarium *** liberum homiene, una cum casis, vineis, cum areis suarum, cum terris arabilibus, campis, pratis, pascuis, silvis ac stallareis, rivis, ripis, rupinis ac paludibus, molendinis, piscationibus, venacionibus, cultis et incultis, divisis et indivisis, una cum finibus, terminis, accessionibus, usibus aquarum aquarumque ductubus, cum omni iure adiacentiis et pertinentiis ad istam terram pertinentibus in integro. Quam autem suprascriptam donacionem iuris meis superius nominatam una cum accessione et ingressione seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter superius legitur in integro ab hac die in antea suprascripte ecclesie Sancti Benedicti dono, cedo, confero et per presentem cartam donacionis atque offersionis ibidem ad habendum confirmo, faciendo exinde suprascripta ecclesia et pars ipsius aut cui ipsa dederit iure proprietario nomine quicquid voluerit sine omni mea meorumque heredum contraoidictione. Quidem spondeo atque promitto ego qui supra Ubertus comes una cum meis heredibus tibi cui supra ecclesia Sancti Benedicti aut pars ipsius dederit suprascriptam offersionem qualiter superius legitur in integro ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus aut si vobis exinde aliquid per quodvix ingenium subtrahere quesierimus, tunc in duplum eandem donacionem atque offersionem ei aut cui ipsa dederit restituamus sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub estimacione in consimili locis. Hanc enim cartam donacionis atque offersionis paginę; Alberti notarii tradidi et scribere rogavi in qua subter confirmans testibus que obtulit ad roborandum. Actum in loco Pratalia feliciter. + Signum manus suprascripti Uberti comitis qui hanc cartam donacionis atque offersioni fieri rogaviti. +++ Signa manuum Widonis filii Ingilerii et Ariprandi filii Ottonis de Sgataco et Ugonis generis Ardizonis testium Longobardorum legem vivencium. (S.) Ego Albertus notarius huius carte donacionis atque offersionis scriptor post tradita complevi.

CDP I n. 65, pp. 217-219.

La località Cancellada non è identificata.