Modena, Archivio di Stato, Archivio Segreto Estense, Casa e Stato, cass. 1, n. 36
source date: [1107 March 1] [San Benedetto Po (Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Anno ab incarnatione eiusdem millesimo centesimo septimo, kalendis marcii, indicione quinta decima. Cum Matilda gratia Dei comitissa filia quondam Bonefacii ducis et marchionis apud Sancti Benedicti cenobium inter Padum et Largionem sita esset, una cum suis nobilibus mililibus quorum nomina hic subter leguntur, et ibi secum Ugo Mantuanus episcopus esset, venit ad eam Dodo Mutinensis episcopus cum Ardicione filio Borelli et cum quibusdam viris Masse antiquioribus eam deprecantibus ut in curte Masse albergarias non faceret, quia dicebant se hoc non usi esse neque temporibus eius neque patris vel matris; et volebant inde iusiurandum ei facere sed ipsa renuit propter quadragesimam accipere; et predicti viri valde inde doluerunt et illa dixit transacta quadragesima se esse suscepturam si ipsi facere vellent. Et transacto quadragesimali tempore ipsi parati fuerunt ad iurandu[m], sed ipsa pro amore et timore Dei sanctique Geminiani dimisit iusiurandurn ad illos; et per cartulam in manu suprascripti episcopi Dodonis et Ardicionis atque illorum vicinorum Masse supradictorum qui ibidem cum [e]piscopo et cum Ardicione ac de causa venerant tam pro ipsis quam pro omnibus vicinis eorum qui in suprascripta corte Massa habitant concessit quod neque per se neque per aliquem ab ea missum eis albergarias inferret. Si contra haec faceret statuit se pęnam composituram quinquaginta libras Lucensium denariorum, et post poenae solutionem maneat haec pagina firma quia sic inter eos convenit. Acta in suprascripto loco Sancti Benedicti feliciter. Matilda Dei gratia si quid est subscripsi.

CDP I n. 66, pp. 220-222; MGH DD Mat. n. 101, pp. 276-277.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/276/mode/1up.

Originale incompleto.