Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 7
source date: [1107 September 1] [Modena]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*Paschalis episcopus servus servorum Dei dilecto filio Alberico abbati monasterii Sancti Benedic* ti quod iuxta Padum situm est eiusque fratribus imperpetuum. Ecclesiae filios per prophetam Spiritus Sanctus admonet dicens: Vacate et videte quoniam ego sum Deus. Debemus igitur nos quibus ecclesiae cura commissa est filiorum nostrorum quieti attentius providere ut divine visioni vigilantius vacare prevaleant. Ea propter karissimi in domino filii hoc vobis apostolicae provisionis munimen impendimus. Ut nulli episcopo vel archiepiscopo facultas sit cenobium vestrum aut cellas vestras, et conversantes illic fratres monachos sive clericos excommunicare vel interdicere. Nec episcopis, aut episcoporum ministris liceat claustri vestri vel cellarum fratres inquietare pro elemosinis quas de suo iure quisquam pro vivorum seu defunctorum salute obtulerit. Sed eas in usus congruos dispensandas preter eorum calumnias recipere, nisi forte excommunicati sint, licentiam habeatis. Porro ecclesiarum sive altarium consecrationes, et ecclesiasticorum ordinum promotiones congregationis vestre fratres monachi sive clerici ab episcopis in quorum diocesibus sunt, reverenter accipiant. Siquidem gratis ac sine ullius condictionis exactione voluerint exhibere. Alioquin a catholico quem maluerint episcopo consecrationum ipsarum sacramenta suscipiant. Si quis autem decreti presentis conscius contra id temere venire temptaverit, honoris et officii sui iacturam subeat nisi presumptionem suam digna satisfactione correxerit. R. Ego Paschalis catholice Ecclesie Episcopus SS. BENE VALETE. Datum Mutine per manum Iohannis Sanctae Romanae Ecclesiae diaconi cardinalis ac bibliothecarii. Kalendas Septembri. Indictione I. Incarnationis Dominicę anno M.C.VII. Pontificatus autem domini Pascalis secundi papae IX. + Ego Risus presbiter tituli Damasi SS. Ego Landulfus presbiter cardinalis tituli Lucinae SS. Ego Divizo presbiter cardinalis tituli beati Martini et Sancti Silvestri SS. Ego Berardus Romanę ecclesiaę diaconus SS.

CDP I n. 67, pp. 222-223.