Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n. 42
source date: [1108 October 16] [Campagnola (Reggio Emilia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo VIII, sestodecimo die mensis octubris, indicione II, ecclesie monasterio Sancti Benedicti constructae inter Pado et Larione. Nos Mahctelda comitipsa filia quondam Bonifacii marchionis et dux et Vuido comes filius quondam Vuidoni qui profesus sum lege vivere Romana et ego qui supra Mahctelda qui profesa sum lege vivere Salicha offertoris et donatoris ipsius ecclesie presentibus diximus: Quisquis in sanctis hac venerabilibus locis ec suis aliquid contulerit rebus iusta auctoris vocem in oc seculo centuplum accipiad, quod melius est vitam posidebit aeternam. Ideoque nos qui supra Matelda et Vuido donamus et offerimus nos a presenti die in eadem ecclesia Sancti Benedicti id sunt casis et curtis et ortoris et vineis et terris aratoris seu vigris, campis, pratis, pasculis [et] quantum Gumperto de Casalovoni abet per magistratum ex parte predicta comitipsa per magistratum abet in territoritorio de vico Casalavoni et de Nogaria exepto quantum predicta comitipsa datum abet a Vilielmo Storto omnia in integnum. Que autem suprascriptis casis et omnibus rebus supradictis una cum accessionibus et ingressoras earum, seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter supra legitur in integrum ab ac die in eadem ecclesia Sancti Benedicti donamus et offeramus nos et per presentem cartulam offersionis ibidem ad abenduin confirmamus, faciendum exinde ipsi monachi qui pro tempore in eadem ecclesia ordinati fuerint et Deo servierint ad eorum usu et suptu de fruges et reditum quod de ipsis rebus exierit quicquid voluerit, sine omni nostra et et eredibus ac proeredibus meis qui supra Matelda contradicione vel repeticione, pro anime nostre mercedis. Insuper per cultellum, fistucum notatum, vuantone et vuasonem terre que ramum arboris, et me exinde foris expulivi et ab absentem feci a parte ipsius monasterii abendum relinqui. Si quis vero, quod futurum esse non credo, si ego qui supra Mahctelda, quod absis, aut ullus de eredibus ac proeredibus meis seu quislibet oposita persona contra anc cartulam offersionis ire quandoque tentaverimus aut eam per quovis ingenium infrangere quesierirnus, tunc inferamus ad illam partem contra quam exinde litem intulerimus multa quod est pena auro optimo uncias tres, argentum ponderas sex; et quod repecierimus et vindicare non valeamus set presens anc cartulam offersionis diocturnis temporibus firma permanead atque persistad inconvulsa cum stipulacione supnixa, et bergamena curn atramentario de terra elevavimus pagina. Vuilielmus notarius Sacri Palacii tradidit et scribere rogavi in qua ic suptus confirmans testibusque obtulit ab roborandum. Actum in castro Campaniola feliciter. Signum ++ manibus Ugo et Roberto viventes lege Salicha testes. Signum +++++ manibus Bernardo et Gandulfo et Girardo et Uberto, Arduino, Romani et Lambardi lege viventes testes. Signum + manibus suprascripta Matelda comitipsa iste literis ut supra manu sua feci et firmavi. Matilda Dei gratia si quid est subscripsi. Signum + crucis Vuido comes manu sua feci et firmavi. *** (S.) Ego qui supra Vuilielmus notarius Sacri Palacii rogatus qui anc cartulam offersionis scripsi et post tradita complevi.

CDP I n. 68, pp. 223-225; MGH DD Mat. n. 111, pp. 295-297.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/295/mode/1up.