Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 8
source date: (1108) [-]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[+] Anno ab incarnacione domini nostri Hiesu Cristi millesimo centesimo octavo, indicione prima. Presencia bonorum ominum corum [n]omina hic subter leguntur, hi sunt, Odo de Cerexole et Hio[anne]s frater eius et Vuido de Vialengo et Vuilielmus et Ragimondus et Vualdengus pater eius et Otto de Reginzo. Ibique in eorum presencia Gandulfus filius Adami de Calino fecit finem et transaccionem et refutacionemc heclesie Sancti Viti, silicet celam Sancti Benedicti, per lingnum quod in suhis tenebat m[anibus], de decimis et bragidis que fuerunt quondam Uberti comitis, de pecia una de terra que est laborata per Obizellum de Fontana; ab uno capite [...] Faverisa, ab alio latere filii Danielis, ab alio Sanctus Benedicti, alio via. Penam insuper se obbligavit conponere centum solidorum super se aut per suos heredes aut per suos missos vel aliquam interpositam personam agere aut causare voluiset de supradictis rebus adversus heclesiam Sancti Vuiti vel adversus aliquos tenentes eam. (S.) Ego Teuzo [no]tarius rogatus hoc brevem scribere scripsi.

CDP I n. 69, pp. 225-226.

Cfr. CDP I n. 80, pp. 253-255 (doc5081).

L’editrice propone cautamente alcune identificazioni per i toponimi menzionati: per Cerexole Ceresara (Mn), non lontana da Medole; per Vialengo Volongo (Cr); per Riginzo Ricengo (Cr); per Fontana l’omonima frazione di Castiglion delle Stiviere (Mn).