Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n.43
source date: [1109 March 17] [Gonzaga (Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.T.) *In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo nono, sextodecimo kalendas aprelis, indicione secunda*. Quę ad honorem ecclesiarum et fidelium catholicorum substentationem erogantur quin in centuplum recompensentur et, quod melius est, vita retribuatur eterna; nulli prorsus fidelium dubitandum est, et maxime monasteriis que in nostris possessionibus constituta sunt et religiosis viris qui ibi Deo famulantur. Si in necessitatibus vixera pietatis recludamus, quomodo karitas Dei erit in nobis? Ideoque ego Matilda, Dei gratia quicquid sum, pro mercede et remedio animę meę parentumque meorum monasterio Sancti Benedicti scito inter Padum et Largionem, ubi nunc domnus Albericus abbas preesse videtur, concedo a presenti die in perpetuum quicquid michi pertinet in insula Sancti Benedicti, et in insula quę vocatur Gurgo, et quicquid mihi pertinet in curte Villula, cum omni iure quod ad ipsas possessiones pertinet: cum casis, massariciis et terris cultis et incultis, cum paludibus, piscationibus, venationibus, silvis, campis, pratis, pascuis, aquis, aquarumque usibus, ripis et molendinis, cum accessionibus et ingressibus, seu cum superioribus et inferioribus suis in integrum, ita ut predictum monasterium habeat, possideat, fruatur. Et abbas qui pro tempore fuerit faciat inde qmcquid ei utile visum fuerit, sine omni mea et heredum ac proheredum meorum contradicione vel repetitione, omni michi circa easdem res potestate exclusa; ea tamen ratione ut pars prefati monasterii sicut superius dictum est habeat, teneat, possideat et faciat exinde quicquid voluerit; et nec michi liceat ullo tempore mutare quod volui, sed quod a me semel factum vel quod scriptum est inviolabile et firmum permaneat. Ut autem in posterum de finibus, nulla dubitatio sit per hos fines decernantur: scilicet insula Sancti Benedicti a mane et meridie habet fines fluvium Padi, a sera curtem de Runco Rolandi et curtem Saviole, a septentrione fluvium Largionem. Villola habet a mane fines aggerem antiquum, a sera silvam que dicitur Castagnola et silva Solamen et Carpeneta, et sicut percurrit Rivolus usque in Piscarolam; a meridie fossa Piscarola usque in Perotolum, a septentrione fluvium Padii et in parte terra Sancti Bendict. Equidem spondeo atque promitto me ego que supra Matilda suprascriptam concessionem qualiter superius legitur ab omni contradicente homine defensare; quod si defendere non potuerimus, aut si eam per quodvis ingenium infrangere quesierimus, tunc inferamus ad illam partem contra quam exinde litem intulerimus multam que est pena auri optimi uncias centum, argenti pondera duocenti; et quod repetierimus vendicare non valeamus, sed presens hec cartula concessionis diuturnis temporibus diuturna permaneat atque persistat inconvulsa cum stipulatione subnixa. In omnibus autem que supra scripta sunt non habeat aliquam potestatem neque dux neque marchio, comes aut vicecomes, gastaldius vel decanus, postremo nulla parva aut magna persona, sed omnia libera sint ab omni exactione et publica functione, pro mercede et remedio anime mee vel parentum meorum. Quod si quis contra hec agere temptaverit et temerario ausu que supra comprehensa sunt irrumperit, auri optimi libras decem componat, medietatem venerabili loco et medietatem parti publice. Quod ut melius credatur et ab omnibus firmius teneatur manus mee subnotatione firmavi. Actum est hoc loco Gonzaga feliciter. Matilda Dei gratia si quid est subscripsi. lbi fuerunt Ardoinus de Palude et filii eius Vuido atque Gerardo, Saso de Bibianello, Gerardus de Erbera, Gerardus filius Bosonis, etiam Opizo de Gunzaga qui fuerunt rogati testes.

CDP I n. 70, pp. 226-229; MGH DD Math. n. 112, pp. 297-299.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/297/mode/1up.