Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n.45
source date: [1109 March 18] [Gonzaga (Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine sanctę et individuę Trinitatis. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo nono, quintodecimo kalendas aprelis, indicione secunda. Breve recordationi pro futuris temporibus ad memoriam retinendum qualiter comitissa Matilda, filia quondam Bonefacii qui fuit dux et marchio, fecit cartulam concessionis a presenti die monasterio Sancti Benedicti quod est scitum iuxta fluvium Padi, nominative de insula ubi iam dictum monasterium est edificatum, in qua insula extat castrum et burgum Gubernoli. Sed peticione eiusdem dominę, Albericus abbas supradicti monasterii concessit ei iam dictum castrum et burgum, eo tinore ordine ut quamdiu ipsum castrum vel burgum ibi permanserit, iam dicta domina vel qui in eius loco successerit persolvat suprascripto abbati solidos centum Lucensis monetę vel eius successoribus in festivitate videlicet Sancti Martini aut infra eius octavam. Si vero iam dictum castrum et burgum, vel per eandem dominam vel per eius successores, exinde tultum vel translatum fuerit, area eiusdem castri et burgi in prefati monasterii potestate persistat. Hoc etiam iam dictus abbas peticioni eiusdem dominę concessit, ut beneficia quę milites ipsius domine in curte Villule vel in eadem insula Sancti Benedicti eatenus ab ipsa tenuerant, deinceps sicut et proprius ex parte ipsius teneant; ipsa vero domina pro eis iam dieta beneficia eidem monasterio serviat. Albergariam quoque villanorum de curte Villulę, vel de insula Sancti Benedicti, quam ipsa domina usque tunc habuerat iam dictus abbas eadem concessit: hii sunt autem Zacharellus cum manso uno; Martinus montanarius eiusque consortes cum manso uno; Iohannes Bonizo et eius consortes cum manso uno; Dominicellus cum manso uno; Dominicus de Aggere cum quarta parte mansi unius. Post decessum vero iam dicte dominę tam hec albergaria villanorum istorum, quam beneficia militum iam nominata, deveniant in potestate iam nominati monasterii sicut in cartula concessionis continetur. Si quis vero contra hoc facere temptaverit sciat se compositurum libras centum et post penam solutam presens hec conventio in sua firmitate permaneat. Actum Gunzacha feliciter. Matilda Dei gratia si quid est subscripsi. Ibi erat Ardoinus de Palude, Saso de Bibianello, Rodulfus Piloso, Gerardus filius Bosonis, Rolandus camerarius, Opizo de Gonzaga qui fuerunt testes rogati.

CDP I n. 71, pp. 229-231; MGH DD Math. n. 113, pp. 300-301.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/300/mode/1up.