New York, Pierpont Morgan Library, ms. 492, ff. 104b-105
source date: [1109 April 6] [San Benedetto Po (Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

ANNO dominicę incarnationis millesimo centesimo nono, indicione secunda, feria quarta, quę fuit octavo idus aprilis. Memoriale atque firmissimum fecit preceptum Domnus ALBERICUS Reverendus per gratiam Dei monasterii huius abbas octavus, de domina Matilda Christi certe fidelibus merito venerabili Comitissa, ut ab ipsa prenominata die usque ad mundi finem, donec domus ista in Dei servitio perduraverit, panis et vinum reliquusque unius monachi victus sicut singulis apponetur fratribus, pro ea cotidie in printipali mensa studiosissime ponatur et ad elemosinam assiduę tribuatur, quatinus dum ipsa vixerit divina clementia ab omnibus eam semper adversitatibus tueatur et ad bonum atque felicem presentis vitę finem perducat et in futuro memoriam ei fatiat sempitemam. Anniversarium quoque obitus sui diem tam principaliter et festive, per omnia cęlebrandum constituit sicut solitum est pro magnis monasterii huius abbatibus fieri. De bis itaque benefitiis primum investivit eam in exteriori camera quę lateri ęcclesię iuncta est cum paucis fratribus. Postea vero, ut clarius manifesta res fieret et robustius omni tempore perduraret, in pleno capitulo multis circumsedentibus fratribus vice eiusdem dominę Comitissę investivit proprium missum suum, dominum videlicet Arduinum capitaneum, virum sane moribus nobilitate fide et devotione egregium et in Christo merito diligendum, per librum textum scilicet evangeliorum. Hęc autem facta sunt pro multis et innumerabilibus bonis ab ea cotidie nobis exhibitis, et precipue pro maxima quadam et numquam oblivioni tradenda elemosina, quam ipsa iam nominata domina eodem anno non multis ante diebus huic monasterio fecerat. Medietatem namque totius huius insulę quę dicitur Sancti BENEDICTI et eius quę dicitur Gurgo, et quicquid in curte Villula habebat totum in ius et proprietatem pro animę suę remedio transtulit monasterii per cartam donationis, de his omnibus se in presenti expolians et nichil ulterius suo prorsus reservans usui. Quapropter iusta ratio visa est tam domno abbati quam cunctis fratribus ut tale ei benefitium redderetur quod in ęternum suę proficeret animę. Et ne ullus post futurus abbas aut ventura congregatio hanc vellet aut temptaret constitutionem irrumpere vel in peius mutare, in pieno, ut dictum est, capitulo, presente supra nominato viro misso eius, sub attestatione Iesu Christi domini nostri cuius hęc evangelia sunt Sanctorurnque omnium invocatione terribiliter hoc contradixit. Memoriabilibus quoque litteris in eodem evangeliorum libro scribi precepit ad memoriam posterorum et tam sua propria quam ceterorum omnium qui interfuerunt et scribere utcumque noverunt subscriptione firmari constituit. Prenominato etiam viro domino Arduino, nobis pro Christi domini amore per omnia fidelissimo, cuius consilio et operatione hęc elemosina facta est, hoc donavit ut postquam de hac vita ipse migraverit anniversarius eius usque ad mundi finem in hac domo semper pulsatis signis cum devotione cęlebretur. Subsequenti vero tempore domnus Henricus tertius post predictum donum Albericum huius monasterii venerabilis abbas, rogatu et consensu omnium fratrum huic decreto hoc adiunxit, ut in omnibus locis nostris ubi ordo tenetur eiusdem Arduini anniversarius celebriter sicut et apud nos semper agatur. Ego frater Albericus peccator abbas Sancti Benedicti confirmando subscripsi. Ego frater Ubertus indignus prior interfui et subscripsi. + Signum manus fratris Gunterii conversi. Ego frater Anselmus sacerdos subscripsi. Ego frater Martinus sacerdos interfui subscripsi. + Signum manus fratris Teodaldi conversi. Ego frater Vincencius sacerdos interfui et subscripsi. + Signum manus fratris Milonis conversi. Ego frater Ubaldus sacerdos interfui et subscripsi. Ego frater Iohannes sacerdos interfui et subscripsi. + Signum manus fratris Adelgerii conversi. + Signum manus fratris Gotefredi conversi. Ego frater Iakobus sacerdos interfui et subscripsi. Ego frater Genesius sacerdos interfui subscripsi. Ego frater Bonizo sacerdos interfui et subscripsi. Ego frater Antonius sacerdos interfui et subscripsi. Ego frater Adelbero diaconus interfui et subscripsi. Ego frater Ugo sacerdos interfui et subscripsi. + Signum manus fratris Stephani conversi. + Signum manus fratris Rolandi conversi. Ego frater Vaterius diaconus interfui et subscripsi. Ego frater Andreas interfui et subscripsi. Ego frater Paulus sacerdos interfui et subscripsi. Ego frater Girardus subdiaconus interfui et subscripsi. Ego frater Petrus clericus interfui et subscripsi. Signum + manus fratris Lanfranci diaconi. + Signum manus fratris Ottonis conversi. Frater Iohannes diaconus interfui et subscripsi. ++ Signum manus fratris Marci conversi. Ego frater Vicinus diaconus interfui et subscripsi. + Signum manus fratris Petri. Ego frater Petrus interfui et subscripsi. Ego frater Radulfus interfui et subscripsi. Ego frater Gernandus diaconus interfui et subscripsii. Signum + manus fratris Guntardi conversi. Signum + manus fratris Leti conversi. Ego frater Robertus sacerdos interfui et subscripsi. Ego frater Bernardus diaconus interfui et subscripsi. Ego frater Petrus diaconus interfui et subscripsi. Ego frater Cotefredus sacerdos interfui et suscripsi. Ego frater Petrus diaconus interfui et subscripsi. Signum + manus fratris Roberti conversi. Ego frater Albertus sacerdos interfui subscripsi. Ego frater Gregorius interfui et subscripsi. Signum + manus fratris Cononis conversi. Ego frater Iohannes sacerdos interfui subscripsi. + Signum fratris Leoncii conversi. + Signum manus fratris Petri conversi. Ego frater Odolricus sacerdos interfui subscripsi. Ego frater Ugo interfui et subscripsi.

CDP I n. 72, pp. 231-234.