Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 9
source date: [1109 August 18] [Menciolo]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine Dei eterni. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo C nono, quintodecimo kalendas septembri, indicione secunda. Tibi Alberico abbati monasterii Sancti Benedicti constructi inter Padum et Lagironem per Vuidonem monachum missum tuum, ego Cecilia filia quondam Gandulfi et uxor Pagani filii Vuazonis de Godi que professa sum ex natione mea lege vivere Alamannorum, sed nunc pro ipso viro meo lege Longobardorum vivere visa sum, ipso namque Pagano iugale et mundoaldo meo michi consentiente et subter confirmante et iusta legem Longobardorum, una cum noticia et interrogatione propinquorum parentum meorum, hii sunt Orlandus de Cavriana et Vuazo propinquioribus parentibus meis in quorum presentia et testium certam facio professionem quod nullam pati violenciam a quopiam homine nec ab ipso iugale et mundoaldo meo nisi mea bona et spontanea voluntate, presens presentibus perpetuo dixi: Promitto et spondeo me ego que supra Cecilia una cum meis heredibus tibi qui supra Alberico abbati tuisque successoribus ad partem suprascripti monasterii ut ammodo nullo umquam in tempore habeamus licentiam nec potestatem per nullum ius ingenium nullamque hoccasionem quod fieri potest agere nec causare, nominative mansum unum de terra positum in vico Godi sicut tenutum rectum et laboratum fuit a Mantuanino massario, quod fuit datum suprascripto monasterio a Vuazone patre suprascripti Pagani pro anima sua dicendum quod michi pertineat vel pertinere debeat, sed omni tempore ego et mei heredes exinde taciti et contempti permaneamus. Quod si amodo aliquo in tempore ego que supra Cecilia aut mei heredes adversum te quem supra Albericum abbatem vel tuos successores vel partem suprascripti monasterii agere aut causare vel removere presumpserimus per nos aut per nostras submittentes personas et omni tempore taciti et contempti non permanserimus vel si apparuerit ullum datum aut factum vel quolibet scriptum quod nos exinde in aliam partem de dissemus vel fecissemus et claruerit, tunc coponam ego que supra Cecilia aut mei heredes parti suprascripi monasterii pena duplas ipsas res sicut pro tempore fuerit melioratas aut valuerit sub estimatione in consimili loco, et insuper libras viginti denariorum Lucensium et taciti permaneamus. Quidem et ad hanc confirmandam promissionis refutacionis cartulam accepi ego que supra Cecilia exinde comutacionis nomine a suprascripto Pagano iugale meo mansum unum de terra in vico Godi quod est rectum et laboratum a Martino et item Martino ut hec mea promisio omni tempore firrnam permaneat. Actum in vico Menciolo feliciter. Signum +++ manus suprascripte Cecilie que hanc promissionem fieri rogavit et suprascriptum mansum in comutacione suscepit ut supra. Signum +++ manus suprascripti Pagani qui eidem coniugi sue consensit ut supra. Signa+++ +++ manuum Orlandi et Vuazonis qui eam interrogaverunt ut supra. Signa +++ +++ +++ +++ +++ +++ manuum Vuidonis et Audelberti germanes, Ubaldi et Opizonis germanes suprascripti Pagani, Ardicionis fratris Vuinizonis, Iohannis Boni de Gurgo rogati testes. (S.) Ego Ildeprandus notarius Sacri Palacii rogatus scripsi post tradita complevi et dedi.

CDP I n. 73, pp. 235-236.