Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n. 47
source date: [1109 November 4] [Ponte Dosso (Bondeno; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*In nomine regii eterni. Matilda Dei gratia si quid est.* Dum in Dei nomine aput Pontem Ducis essemus et de quampluribus negociis cum aliquibus nostris fidelibus tractaremus, contigit domnum Ubertum Sancti Benedicti priorem cum quibusdam nostris fidelibus ad nos venire, nos multum rogantes ut pro anime nostrę nostrorumque parentum mercede unum mansum in curte Villule iacentem, qui per Iohannem de Bonizo laboratur, monasterio Sancti Benedicti proprietario iure daremus, et exinde scriptum ad memoriam posterorum fieri iuberemus. Quorum tandem iustis annuentes petitionibus, predictum mansum monasterio Sancti Benedicti proprietario iure dedimus, et exinde hoc scriptum ad memoriam posterorum fieri iussimus. Notum itaque esse volumus omnibus nostris fidelibus tam presentibus quam futuris, nos pro animę nostrę nostrorumque parentum mercede predictum mansum monasterio Sancti Benedicti proprietario iure dedisse, et hoc scriptum ad memoriam posterorum fieri iussisse. Mandamus, itaque mandando precipimus, ut nullus deinceps dux, marchio, comes, vicecomes, gastaldio seu alicuius potestatis vel condicionis maior minorve persona in aliquo prefatum monasterium ex predicto manso molestare audeat, aut hoc nostrum memoriale scriptum infringere presumat. Si quis vero, quod absit, secus agere temtaverit, aut hanc nostrę institutionis paginam temerare presumpserit, sciat sese nostri banni penam videlicet quinquaginta librarum Lucensium debere persolvere, medietatem nostrę camerę, medietatem vero predictę ecclesię, hoc tamen scripto in suo robore perdurante. Quod ut verius credatur et firmius ab omnibus habeatur, nostrę proprię manus inscriptione firmavimus. Interfuerunt testes Ugo de Maifredo, Tebertus de Nonantula, Azo de Sala, Ribaldus de Vignola, Nordulus de Castello Vetere et ceteri quam plures. Actum est millesimo centesimo nono, indicione secunda, per manum Ribaldi eiusdem comitisse Matildis capellani aput Pontem Ducis, pridie nonas novembris. Matilda Dei gratia si quid est subscripsi. (S.) Ego Ubaldus iudex interfui et subscripsi.

CDP I n. 74, pp. 236-238; MGH DD Math. n. 120, pp. 315-316.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/315/mode/1up.