London, British Library, Egerton Charters, n. 134
source date: [1109 November 4] [Ponte Dosso (Cento; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Breve recordationis, qualiter domna comitissa Mathildis commutationem fecit cum archipresbytero Michaele, plebis Sancti Martini quae posita est iuxta locum qui dicitur Casalittum, ex quodam manso, qui positus est in curte Villulae, qui laboratur per Ioannem de Bonizo, qui mansus pertinebat ad ecclesiam Sancti Erasmi de Gubernulo, cappellam predictae plebis, pro quodam manso iacente in curte praefatae plebis, qui laboratur per Albertum de Venerando. Refutavit etiam praedictus archipresbyter quicquid prędicto manso ad ecclesiam Sancti Herasmi pertinebat in manus dominae comitissae Mathildis, tali videlicet tenore, ut neque a praedictus archipresbyter, neque aliquis illius successor vel alia quaelibet persona praedicto manso monasterium Sancti Benedicti iuxta Padum, cui prędicta comitissa Mathildis eundem mansum proprietario iure dedit, in aliquo ullo tempore molestare aut inquietare praesumat. Si quis vero, quod absit, sive praedictus archipresbyter seu aliqua persona praefatum monasterium ex praedicto manso in aliquo molestare praesumpserit ecclesiam Sancti Herasmi decem libras bonorum denariorum Lucensis monetae Sancti Benedicti monasterio per obligationem praedicti archipresbyteri componere debet. Hac tamen praedicta commutatione in sua firmitate permanente in perpetuum. lnterfuerunt testes: Ugo de Manfredo, Tebertus de Nonantula, Azo de Sala, Ribaldus de Vigniola, Nordulus de Castello vetere, et alii quamplures. Actum est ad Pontem Ducis, Millesimo Centesimo nono, indictione secunda, per manum Ribaldi eiusdem comitissae Mathildis cappellani, pridie nonas novembris. Ego Ubaldus iudex interfui et subscripsi. Ego Conon interfui et subscripsi. Ego Michael archipresbyter confirmavi et subscripsi.

CDP I n. 75, pp. 238-240; MGH DD Math. n. 119, pp. 313-314.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/313/mode/1up.