Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Germania, fasc. 1, n. 5
source date: [1111 May 21] [Verona]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

S. *In nomine sanctae et individue Trinitatis Heinricus divina favente clementia quartus Romanorum imperator augustus Alberico abbati sancti Benedicti iuxta Padum* eiusque successoribus per ordinem abbatis cluniacensis ibidem constituendis in perpertuum. Sane credimus nos in huius vitae cursu feliciter imperare et summae pietatis munere caelestis patriae gaudia promereri, si studuerimus circa Dei aecclesias quae ab impiis opprimuntur opera pietatis exercere et ipsas et earum bona unde Christi pauperes in eius servicio sustentari debent, imperiali potentia nobis a Deo concessa conservare atque defendere. Ea propter omnibus Christi nostrique fidelibus tam futuris quam praesentibus notum fieri volumus qualiter nos omnipotentis Dei causa et ob regni nostri stabilitatem et animae nostrae nostrorumque parentum perpetuam salutem devota et exaudibili petitione Cluniacensis aecclesiae cuius fraternitatem diligimus et habemus, monasterium sancti Benedicti inter Padum et Larionem situm, abbatem et monachos qui modo in eodem loco sunt Deo servientes vel post futuri sunt per ordinem cluniacensem, et omnia bona eius mobilia et immobilia videlicet insulam sancti Benedicti cum aecclesiam sancti Floriani et omnibus ad eandem aecclesiam pertinentibus. Insulam quae vocatur Gurgo cum aecclesia eiusdem insulae et pertinentiis suis. Casale Barbatum cumm aecclesia sanctae Mariae et sancti Laurentii, earumque pertinentiis, Septingenti cum aecclesia sancti Michahelis eiusque pertinentiis et cum ripatico de transitu navium, decimam partem curtis quae vocatur Burbassium, cum aecclesia sancti Johannis suisque pertinentiis. Locum qui vocatur Nucetulo; domum hospitalis apud Mantuam cum pertinentiis suis; aecclesiam sancti Valentini de Maringo cum terris ab eadem aecclesia detentis; aecclesias sancti Viti et sancti Iusti de Medula cum pertinentiis suis et terras quas predictum monasterium ibi possidet; aecclesiam sancti Michahelis de Cotorlione cum pertinentiis suis; aecclesiam sancti Benedicti apud Ficariolum cum pertinentiis suis; aecclesiam sanctae Agathae apud Ferrariam, cum pertinentiis suis. Monasterium sancti Cipriani apud Venetiam cum pertinentiis suis; aecclesiam sanctae Helene apud Tassariam cum pertinentiis suis. Concam cum aecclesia sancti Leonardi et omnibus pertinentiss suis. Locum qui dictur Foculare cum aecclesia sancti Nicolai et omnibus decimis eiusdem loci; aecclesias sancti Benedicti et sanctae Mariae apud Gunzagam cum omnibus decimis eiusdem loci ceterisque earum pertinentiis. Caput vici. Villulam cum aecclesia sanctae Mariae et cum omnibus decimis et pertinentiis suis. Custellum cum aecclesia sancti Bartholomaei et omnibus decimis eiusdem loci. Gabianam cum aecclesia sancti Andreae et omnibus decimis eiusdem loci. Ecclesiam sancti Venerii de Marceneta cum medietate eiusdem castri, et pertinentiis suis; aecclesiam sancti Michahelis de Telliore cum pertinentiis suis; aecclesiam sancti Bartholomei de Lucca cum pertinentiis suis. Sanctum Martinum in Colle cum pertinentiis suis; aecclesiam sancti Leonardi apud Parmam et omnia quae predictum monasterium in eodem episcopatu detinet. Aecclesiam sancti Sixti de Lecto Paludano cum pertinentiis suis; cclesiam sanctae Mariae et sancti Johannis in episcopatu Bononiensi cum pertinentiis earum. Decimas de Roncis Guntardi; terras quas predictum monasterium detinet in Monticulo et in Birupto; cetera quoque omnia quae sepe dictum monasterium nunc tenet vel in futuro adquisierit per hanc mundiburdialem paginam sub tutenam nostrae defensionis suscipimus. Precipimus etiam ut nullus potens vel impotens supradictum locum sancti Benedicti et omnia ad eum pertinentia sub nostra defensione suscepta invadere presumat vel in aliquo molestare, sed nunc et semper habeantur in secura libertate. Si quis igitur archiepiscopus, episcopus, dux, comes, vicecomes, vel alia quaelibet persona, magna vel parva, cuiuscumque conditionis fuerit, huius nostrae pietatis concessam libertatem in aliquo violare presumpserit mille libras auri boni compositurus banno nostro subiacebit, dimidietatem camerae nostrae et dimidietatem supradictae ęcclesiae. Ut autem hoc ab omnibus firmiter credatur, et inviolabile permaneat, hanc cartam inde conscriptam impressione nostri sigilli iussimus insigniri. [Signum Domini Heinrici quarti Romanorum Imperatoris Invictissimi. Burcardus vice Alberti Archicancellarii Maguntine sedis electi recognovit] (M). Data XIImo Kalendas iunii Indictione IIII, anno Dominicae incarnationis Millesimo C. XI. Regnante Heinrico quinto rege romanorum anno V, imperante primo, ordinationis eius XI. Actum Veronę in Cristo felciter. AMEN

CDP I n. 79, pp. 252-253; MGH DD H V n. 78.

https://data.mgh.de/databases/ddhv/dhv_78.htm.