Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 11
source date: [1112 February 8] [Mantova]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo duodecimo, octavo die intrante mense februarii, indicione quinta. Presentia bonorum hominum Romanorum et Longobardorum quorum nomina subter leguntur. Per fustem de manu refutavit et finem fecit Adam filius itemque Adam de Calino qui est habitator in vico Medule qui professus est ex natione sua lege vivere Romana, in manum Fethrici monachi missus monasterii Sancti Benedicti siti inter Padum et Lagironem, omnem decimam quod ammodo in antea exierit de bragidis quas Ubertus comes dedit ecclesię Sancti Viti constructe in loco qui dicitur Medule et insuper omnes querimonias quantascumque usque nunc adversus predictam ecclesiam querebat in integro, ita ut ab hac die ipse Adam et sui heredes sint exinde taciti et contempti, et ipse Fethricus et sui successores ad partem suprascripti monasterii sint exinde omni tempore securi soluti et indempnes. Et spopondit se ipse Adam suosque heredes eidem Fethrico suisque successoribus ad partem suprascripti monasterii de iam dictis causis ut si unquam in tempore agere aut causare vel removere presumpserint per se ipsos aut eorum summitentes personas et taciti exinde omni tempore non permanserint ut tunc componant ipse Adam suique heredes eidem Fedrico suisque successoribus pena argentum libras decem denariorum bonorum Mediolanensium et taciti permaneant. Et fuit ipse Adam confessus quod pro hac causa habet susceptum ex parte suprascripti monasterii participacionem omnium oracionum et elemosinarum quod ammodo in monasterio fierent ut hoc suum factum omni tempore firmum permaneat atque persistat, et nec michi qui supra Adam liceat ullo tempore nolle quod volui, sed quod a me semel factum vel conscriptum est inviolabiliter conservare promitto cum stipulacione subnixa. Actum in burgo Mantue, in ospitale suprascripti monasterii feliciter. Signum +++ manus suprascripti Adam qui hoc scriptum fieri rogavit ut supra. Signa +++ +++ +++ +++ +++ manuum Iohannis filii Martini magistri, Alberti Faustinonis, Zenonis gener Cepethani, Vitalis de Gruenzola, Iohannis Boscet lege Romanorum et Longobardorum viventes rogati testes. (S.) Ego Ildeprandus notarius Sacri Palacii interfui et rogatus scripsi.

CDP I n. 80, pp. 253-255.

Cfr. CDP I n. 69, pp. 225-226 (doc5070).