Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n. 51
source date: [1112 April 13] [Castelmassa (Ferrara)] [1173]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine patris et filii et spiritus sancti. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo duodecimo, die terciodecimo mense aprelis, indicione quinta, in castro qui dicitur Massa. Quia hominum vita brevis est et cito labitur et mentes umane dum supersunt sepe inter se dissenciunt, ideo principum statura que ab hominibus fiunt actinus inferi precipiunt et quem dominus nostri Iesus Christus, summa veritas, patris gloria, Dei sapiencia, omnibus derelinquentibus agros aut vineas propter nomen suum centuplum accipere et vitam eternam donare promisit. Idcirco ego Matildis Dei gratia id quod sum, postulacionibus abbatis Sancti Benedicti, ortatu gardenalis silicet Albane episcopi, consilioque quamplurium nostrorum fidelium subvemendum putavi; petivit quidem a nobis abbas terram quandam que nunc extirpatur, ex parte stirpata ex parte cum silva, que est posita in curia Masse infra comitatum Ferrarie, in fundo qui dicitur Magarino, quam detineo ex parte Sancti Petri. A primo capite Pelestrina, a secundo capite palus que dicitur Albolini, ab [u]uno latere bradia, a secondo latere runcus de Iohannes Anastasii. Hanc autem concedo ego in monasterium Sancti Benedicti quod est positum inter Padum et Larrionem, pro remuneracione anime mee atque pro remedio animarum parentorum meorum, silicet Bonefacii marchionis patris mei et Beatricis matris mee, per te Dominicum monachoum predicti monesterii, pro vice domni Alberici abbatis eiusdem monasterii, in perpetuum habendum, tenendum, laborandum, culturandum, restaurandum, defensandum; de meo iure et potestate alieno et transcribo in ius et potestatem iam dicti Sancti Benedicti, et quicquid tibi domno Alberico abbati tuisque successoribus placuerit faciendi. Et insuper concedo ego celle Sancti Benedicti nunc edificata est in loco Ficarioli precibus eiusdem abbatis et Uberti prioris nec non Gonterii monachi iam dicti monasterii, pisscatorem unum ahabere in cuntis paludibus Masse, capulare, pascere, glandenque legere, et quodcumque necessarium fuerit prenominate celle Ficarioli in cuntis confinibus Masse facere; promitto eciam me meosque successores firmum semer abere. Quod si aliter facere voluerimus, quatenus omnia sicut super legitur adinplere et conservare atque auctorizare noluerimus, promitto per me meisque successoribus tibi Dominico monacho et per te domno Alberico abbati suisque successoribus in monasterium Sancti Benedicti pene nomine auri obtimi libras duas; et soluta pena maneat hoc datum in suo robore et firmitate; et insuper bannum ponimus omnibus sub nostra potestate positis. Si quis deinceps predictum monasterium vel pro eo detentores ex omnibus que supra leguntur molestaverit, vel litem aliquam inferre voluerit, fiat se compositurum libras quadraginta denariorum Veronensium, medietatem ecclesie medietatem potestati que pro tempore fuerit. Matilda Dei gratia si quid est subscripsi. + Ego Ubaldus iudex interfui et subscripsi. + Ego Odaldus causidicus interfui et subscripsi. + Ego Guido causidicus interfui et subscripsi. + Arduinus de Palude interfuit. Sasco interfuit. Rainerius Sassi interfuit. Iohannes Masse interfuit. Ego Bonus tabellius Ficarioli scriptor huius pagine compievi et absolvi. (S.T.) In nomine patris et filii et spiritus sancti amen. Anno dominice nativitatis millesimo CLXXIII, indicione VI, die ultimo exeunte mensis genuarii, tempore Alexandrii pape et Federici inperatoris. Et ego Petrus Caldus divina gratia Ficariolensis notarius sicut in autentico vidi ita exemplavi nec addidi nec minui me exiente.

CDP I n. 81, pp. 255-257; MGH DD Math. n. 126, pp. 326-329.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/326/mode/1up.