Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n. 53
source date: [1113] [Pegognaga (Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine sancte et individue Trinitatis. Matilda Dei gratia comitissa, filia quondam marchionis Bonifacii si quid est, lege Salica vivens presentibus dixi: Quisquis in sanctis et venerabilibus locis aliquid de suis contulerit rebus iuxta auctoris vocem centuplum accipiet et vitam possidebit eternam. Ideoque ego qui supra Matilda comitissa dono et offero et concedo a presenti die in antea monasterio Sancti Benedicti iuxta Larionem cui Albericus abbas preesse videtur, pro mercede anime mee et parentum meorum, videlicet mansum unum in insula Reveris positum cum bosco et babulo cum omni honore et distriscto cuius confinia hec sunt: a meridie Custellum, a mane episcopium Mantuanensis ecclesie, a nulla hora Valmarcia, a sero iuris predicte comitisse; una cum accessionibus et ingressionibus et superioribus et inferioribus suis in integrum dono, offero, concedo et trado in perpetuum ad habendum predicto monasterio. Insuper per cultellum, festucum nodatum, vuantonem et vuasonem terre atque ramum arboris ad proprietatem ipsius monasterii reliqui; et faciat predicta ecclesia quicquid voluerit sine mea meorumque heredum et proheredum repetitione et molestatione, cum omni iure et districto prephate sicut supra legitur. Si quis vero contra hanc cartulam nostre offersionis concessionis et donationis quandoque ire vel agere temptaverit aut per quodvis ingenium infringere quesierit, libras denariorum Papiensium quinquaginta componat, partem camere fisci, reliquam monasterio iniuriam passo, et hanc presens cartulam firmam semper permaneat cum stipulacione subnixa. Et pergamena manibus meis de terra levavi, et Martino notario Sacri Palacii tradidi et scribere rogavi. Actum in curte Pigogange feliciter, anno millesimo centesimo terciodecimo indicione VI. Matilda Dei gratia si quid est subscripsi. Huius rei testes Odaldus causidicus, Rodulfus, Amedeus, Opizo, Petrus de Comula, Petrus di Sala, Rainerius di Sasso, Gerardus de Cornazano, Gerardus de Plaza et alii quamplures. Ego Martinus notarius Sacri Palatii hiis interfui er scripsi.

CDP I n. 83, pp. 261-262; MGH DD Math. n. 127, pp. 329-331.

Bonaccini 1994; Gardoni 2014.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/329/mode/1up.