Mantova, Archivio di Stato, Archivio Gonzaga, b. 238, n. 5
source date: [1113] [Bondeno (Gonzaga; Mantova) or Bondanazzo (Reggiolo; Reggio Emilia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ex[em]plum ab autenticho relevatum cuius tenor talis est. In nomine sancte et individue Trinitatis. Mathilda Dei gratia si quid est filia quondam Bonifacii marchionis. Sanctissimis et ven[e]rabilibus locis de nostri proprii iuris facultatibus prebere dignum et iustum ducimus in quibus religiosas virorum personas laudabilem sanctitatis famam ducentes conversari cognosimusi eorumque orationum patrocinia posse nobis singularius sufragarit confidimus. Quapropter omnibus nostris fidelibus tam presentibus quam futuris notum fieri volumus, nos monasterio Sancti Benedicti de Larone domino Alberico venerabili abbate cum quibus suis confratribus nostram clementiam postulantibus pro nostre anime nostrorumque parentum remedio aliquantullum tere nostri propri iuris de foresto de Marengo concesisse ad ussus silicet eorum fratrum qui in capella Sancti Valentini predicti loci celebrantes Deo servierint, et exinde hoc memoriale scriptum fieri precipisse ad memoriam posterorum et nostre anime memoriale perpetum. Hoc videlicet modo ut tam pro pascuis quam omnibus aliis necessariis ussibus prelibate [e]clesie confratres predictas terras habeant et in perpetuo habendas possideant. Si[mi]lliterque in unoquoque anno de bosco de Bagnolo XII inter rofores et ceros solomo[do] ad usus eorum tolant set de aliis arboribus quantum eis necessarium fuerit licenciam tolere habeant. Cuius terre confines sunt: a mane est via de fonta Ragonis que vadit ad murum longum, a meridie est semita Torniliorum que vadit usque ad viam de Septem Modulis, a sera est costa que vadit ad levatam Verone, a septentrione est via Gardexana que vadit prope fontem Ragonis. Rogamus itaque et precipientes precipimus ut deinceps nullus dux, marchio, comes, vicecomes, gastaldio seu alicuius potestatis vel conditionis maior minorve persona preffatum monasterium aut capellam ex hoc quod concessimus in aliquo audeat molestare aut hoc nostrum memorialle scriptum infringere. Si quis vero quod apsit secus agere temptaverit aut hanc nostre concessionis paginam temerare presumpserit sciat se nostram iram incurrere et banni nostri penam videlicet L libras Lucensium debere persolvere, medietatem camere nostre, medietatem vero preffate e[c]lesie. Hoc tamen scripto in suo robore persistente quod ut verius credatur et firmius futuris temporibus habeatur, proprie manus inscriptione fit coroborando firmavimus. Interfuerunt testes Ugo filius Manfredi, Amedeus, Atto Baratto, Raynerius de Sasso, Martinus medicus. Actum millesimo C XIlI, indicione VI. Per manum eiusdem comitisse Matildis capellani Ubaldi aupud Bandenum, feliciter. Donatio facta per predictam comitissam predicto monasterio de ecclesia Sancti Valentini cum uno boscho de Bagnolo. Numero XIIII

CDP I n. 84, pp. 263-266; MGH DD Math. n. 129, pp. 333-335.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/333/mode/1up.

Anche se il documento ci giunto in copia semplice del XV secolo, il contenuto si può considerare fededegno poiché la donazione finale con cui Matilde conferma tutte le concessioni al monastero di Polirone (CDP I n. 88, pp. 273-278 = MGH DD Mat. n. 138, pp. 352-357), ricorda espressamente anche questa (citandone anche lo scrittore, il cappellano Ubaldo). Non è possibile fissare l’esatta data topica del documento: il testo riporta solo "apud Bondenum", senza specificazioni, e in territorio canossano sono noti sia una Bandeno ‘di Gonzaga’ (Bondeno de Arduini) sia una Bondanazzo/Bondeno ‘di Reggiolo’ (Bondeno de Roncoris). Il testo menziona una silva de Bagnolo: potrebbe trovarsi presso Bagnolo (Nogarole Rocche, Verona), oppure Bagnolo San Vito (Mantova). La prima è più vicina a Marengo, ma la seconda era una nota proprietà canossana.