Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n. 55
source date: [1114 June] [Montebaranzone (Prignano sulla Secchia; Modena)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno dominice incarnationis eiusdem millesimo centesimo XIIII, de mense iunii, indicione VII. Sancta autem ecclesia de loco Insula iuxta Padi in honore monasterii Sancti Benedicti consecrata cui Albericus abbas preesse videtur, ego quidem in Dei nomine comitissa Matilda marchionis Bonifatii filia, que professa sum lege Salica vivere, presentibus dixi: Quod ad meritum anime mee pertinere potest, necesse est mihi semper illud agere unde in hoc et in futuro seculo plenam apud omnipotentem Dominum maximam passim consequi mercedem. Ideoque ego qui supra comitissa Matilda concedo et trado habere suprascripte ecclesie omnes res illas sicuti recte et laborate fuerunt ex mea parte in loco Casaleavoni per massarium qui vocatur Compertum de Casaleavoni, et mansum unum sicuti rectum fuit per Dominicum Silvum, et alium mansum medium sicuti detemptum et laboraturn fuit per Rusticum de Insula ubicumque invente fuerint, et ronccuras de loco qui vocatur Dosso de Falcone cum busco ibi habente sicuti designatum fuit ad suprascriptam ecclesiam ex parte domine comitisse Matildis; et piscatorem unum in valle Cultroni; et ubicumque piscatores de Casaleavone piscant concedimus eiusdem ecclesie, ut suprascriptam ecclesiam habeat et teneat suprascriptas res, et faciant in usum et sumptum cunctorum monachorum qui in eadem ecclesia militant et qui militaturi sunt quicquid voluerint sine omni mea et heredum ac proheredurn meorum contradicione, pro mercede anime mee atque patris seu matris mee. Insuper per cultellum, festucum nodatum, vuantonem et vuasonem terre atque ramum arboris coram testibus legitimam facio vobis concessionem cum omni honore sicuti mihi pertinere videntur, salva reverentia romane ecclesie. Si vero, quod futurum esse non credo, si ego comitissa Matilda, quod absit aut ullus de heredibus hac proheredibus meis seu ulla alia qualibet opposita persona contra hanc cartulam venire aut eam per quodvis ingenium infringe[re] quesierimus, tunc inferamus parti contra quam exinde litem intulerirnus mulctam que est penam auri uncias quattuor et argenti octo; et quod repetierimus vendicare non valeamus, et comprehensum ab omni contradicente homine defendere; et si defendere non potuerimus aut si vobis exinde aliquid per quodlibet ingenium subtrahere quesierimus, tunc in duplum suprascriptas res ut supra legitur vobis restituere, sicut pro tempore valuerit in consimilibus locis. Actum in monte Baronzioni feliciter. Matilda Dei gratia si quid est, + Huius cartulae fuerunt testes Rainerius de Saxo, Saxo de Bibianello, Malabranca, Girardus de Nogara, Martinus Blanco, Bonussenior, Marchise, Bernardus Balbus, Ato de Salezola et plures alii.

CDP I n. 85, pp. 267-268; MGH DD Math. n. 133, pp. 340-342.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/340/mode/1up.

L'editrice del testo, Carla Villani, ritiene probabile l'identificazione di "Ato de Salezola", l'ultimo dei testi ricordati, con Azzo de Sala.