Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n. 61
source date: [1114 November 8] [San Benedetto Po (Mantova) ?]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*In nomine sancte et individue trinitatis. Anno dominice incarnationis millesimo centesimo quartodecimo, Matildis dei gratia si quid est.* Venerabilibus locis in quibus qui pro Christo pauperes facti sunt divinis misteriis deserviunt merito debemus opere consolationis porrigere, et eorum necessitatibus pietatis intuitu subvenire; et licet omnibus ecclesiis debitores simus, illis tamen propensius debemus exhibere hcaritatis affectum que in nostris possessionibus constitute et pro parentes nostros constructe sunt Qua propter cum ego Matildis filia quondam Bonefacii marchionis cum quibusdam nostris fidelibus apud Sanctum Benedictum veniremus et donnum abbatem Albericum in infirmitate sua visitassemus, illam sanctam congregationem vidimus et super mortificatione eorum compacientes, compunctione misericordiae, devotione hcaritatis, ad eorum sustentationem quedam transferre ex nostra largitate curavimus. Itaque coram ilio venerabili collegio super sanctum altare beati Benedicti investituram posuimus, condonantes albergariam et quicquid nobis quolibet modo pertinere videbatur in cunctis possessionibus monasterii, videlicet in Sancto Benedicto iuxta Largionem et in Burbaxio, in Casale, Septingenti, Clustello, Gabiana, Marzaneta, Capite Vici, curte Villola, Vale de Orti , Gunzaga et in omnibus aliis, non solum in his que iam ad ecclesiam pervenerunt, sed etiam que in posterum quocumque modo pervenire videbuntur. Et quicquid nobis causa albergariae vel aliqua occasione alicuius rei actenus pertinere videbatur, hoc totum ad dominium monasterii transeat, cum tanta libertate ut neque nos neque successores nostri neque aliqua persona sub nostra occasione in possessionibus prefati cenobii aliquo ius secundum quod dictum est audeat ulterius vendicare vel causare, pro mercede et remedio animae nostrae et parentum nostrorum. Addimus preter ea nostrae liberalitati ut licenciam habeant rectores monasterii in omnibus silvis nostris ubicumque eas habemus et in quibus porci nostri et nostrorum hominum mittentur porcos suos et suorum hominurn mittere et escaticum totum de suis porcis et suorum hominum habere, quod parentes nostros in quibusdam supradictis silvis testimonio plurimorum hominum predicto monasterio concessisse cognovimus. Volumus etiam et firmiter precipimus ut homines monasterii ad aidam que ad bestias capiendas in forestis fieri solebat ulterius non compellantur, aut etiam vocentur ut eam faciant; nec liceat nobis ullo tempore nolle quod voluimus, sed quod semel a nobis factum est inviolabile in perpetuum consistat. Quod si nos vel nostri successores aut nostri missi sive ulla persona hec que superius compreensa sunt infringere aliquo ingenio temptaverit, centum libras denariorum lucensium componat, medietatem monasterio et medietatem parti publicae, hoc tamen scripto in suo robore permanente. Quod ut verius credatur et firmius ab omnibus teneatur nostrae propriae manus inscriptione firmavimus. + Factum est hoc die octava mensis novembris indictione septima. + Testes interfuerunt comes Albertus, Ardoinus de Palude, Ugo et Albertus filii Manfredi, Araldus de Melegnato, Gerardo filius Bosonis, Ugo de Baise, Saxo de Bibianello, Rolandus massarius, Opizo, Raginerius, Vuibertus de Gunzaga, Ugo et Lodoicus de Gubernulo , Maragnolus et Petrus de Opizo de Burbassio, Iohannes de Frixa. + Ego Ubaldus iudex hoc scripsi, compievi et dedi. Ego Odaldus cauridicus interfui et subscripsi. Matilda Dei gratia si quid est buscripsi. (S.) Ego Iohannes notarius Sacri Palacii his interfui et scripsi.

CDP I n. 86, pp. 269-271; MGH DD Math. n. 135, pp. 344-346.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/344/mode/1up.