Bacchini, Dell'istoria del monastero di San Benedetto di Polirone, Modena 1696, pp. 103-104.
source date: [1115 April 14] [Bondanazzo (Reggiolo; Reggio Emilia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Restitutio facta monasterio Sancti Benedicti per nobilissimam comitissam Matildem de quibusdam terris et piscationibus positis in curte Quistelli. (S.T.) In nomine domini Dei eterni. Anno ad incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo centessimo quintodecimo, quartadecima die intrante mense aprilis, indictione octava. Ego Mathilda Dei gratia si quid sum, notum volo quod sit tam presentibus hominibus quam futuris quod ego restituo monasterio Sancti Benedicti positum iuxta Padum, ubi nunc Albericus abbas preesse videtur, per hanc cartam mee concessionis, silicet quasdam terras cum paludibus et piscationibus et silvis quas avus meus Teudaldus marchio ipsi monasterio fecerat per cartulam quam hodie in eodem monasterio habetur, quasque ministri et gastaldiones mei eidem monasterio abstulerant me nesciente. Cumque monachi suprascripti monasterii ad me venissent et michi exinde rationem petissent, tunc agnita a me veritate restitui et concedi eidem monasterio omnes terras illas cum paludibus et piscationibus et silvis positis in curte Quistelli, quas suprascriptus Teudaldus marchio per cartam fecerat eidem monasterio ad habendum in perpetuum, sicut infra hos teminos qui subtus leguntur comprehenditur, sive sit meum, sive sit ipsius monasterii ex datione suprascripti Teudaldi marchionis avi mei; silicet sicut exeunt fogarii de fossa que vocatur Gabiana iuxta paludem de Salecedo et intrant in Plautanello, et sicut exit fossatum novum de Plautanello et intrat in lacum Romani, et sicut percurrit lacum Romani usque in paludem de Gardeniagula. Quecumque vero contra hanc meam concessionem ire vel infringere quoquo modo temptaverit, sciat sese compositurus eidem monasterio Sancti Benedicti libras centum denariorum bonorum Lucensium, et insuper tacitum permanere. Actum est hoc in loco Bondeno. Matilda Dei gratia si quid est subscripsi. Signum manibus Othaldi iudicis, Opizonis de Gunzacha, Wiberti Rufi de Gunzacha, Amethei, Raginerii de Saso, Arnulfi gastaldius de Bondeno testes.

CDP I n. 87, pp. 271-273; MGH DD Math. n. 137, pp. 349-351.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/349/mode/1up.