Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n. 61
source date: [1115 May 4] [Bondanazzo (Reggiolo; Reggio Emilia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Mathildis Dei gratia comitissa filia quondam marchionis Bonifacii, siquidem lege Salica vivens propterea dixi: Quisquis in sanctis ac venerabilibus locis aliquid de suis contulerit rebus centuplum accipiet et quod melius est vitam possidebit eternam. Ideoque ego comitissa Matildis apud Bondenum de Runchore, gravi nostri corporis aliquandiu infirmitate detenta, diem nostre mortis pietatis operibus prevenire volentes, omnia bona mobilia et immobilia que a patre meo Bonifacio et avo meo Teudaldo monasterio Sancti Benedicti inter Padum veterem et Larionem sito data, donata et concessa sunt, vel ab aliis antecessoribus meis ubicumque in districtu meo, ad ipsorum immitatione nos similiter damus, donamus et concedimus et confirmamus predicto monasterio suisque ecclesiis in perpetuum. Videlicet: mansum unum et plus adiacentem ripae Padi veteris in villa Roncobonaldi et ecclesiam Sancti Sisti de Lecto Paludano cum omnibus decimis et pertinentiis suis; et duos mansos, silicet mansum qui dicitur de Villa et alium qui dicitur de Bogosso. Et monasterium de Gonzaga cum ecclesia Sancte Marie de Castro eiusdem loci a me datum ipsi monasterio Sancti Benedicti, et traditum, cum omnibus decimis et pertinentiis suis in integrum. Et ego que supra comitissa Matildis omnia quecumque habeo in Pigognaga mobilia et immobilia et omnes vassallos meos, videlicet fabros, canavarios, brentarios et illos de Pado, et omnes alios cuiuscumque servitii sint, preter capitaneos et vavassores de predicto loco Pigognage memorato monasterio Sancti Benedicti inter Padum veterem et Larionem sito, cui abbas Albericus nunc preesse videtur, cum omnibus aliis rebus tam a me quam a parentibus meis datis et traditis, similiter dono trado et in perpetuum concedo et confirmo: videlicet totam curtem de Villula; et totam curtem de Custello; et villam de Gabiana et totam insulam ubi dictum monasterium situm est; et villam de Libiola; et totam villam de Septingenti; et totam villam de Burbassio suis finibus terminata, sicut continetur in instrumento avi mei Teodaldi, cum ecclesia Sancti Iohannis; et totam curtem Casalis Barbati suis finibus terminata, secundum quod testatur instrumento avi mei. Preterea consuetudines et honores tempore antecessorum meorum datos et concessos ipsi monastero Sancti Benedicti; et monasterio de Gunzaga; et ecclesie de Lecto Paludano; et alii suis ecclesiis in districtu nostro positis, nostroque tempore datos et concessos predicto monasterio suisque ecclesiis per nostrorum fidelium consilium. Videlicet ut quicumque vir vel femina de beneficiis que a nostris maioribus et propinquis olim habuerunt, et a nobis nunc habent, et in antea habebunt, prefato monasterio suisque ecclesiis pro anima sua dare, iudicare, offerre aliquid voluerit, plenam habeat licentiam et auctoritatem a me quam ab antecessoribus meis concessam eidem monasterio suisque ecclesiis largiendi, donandi, iudicandi, offerendi, remanente tamen maiore parte feudi unde servitium curie fieri possit. Quam predictam consuetudinem a nostris antecessoribus et a nobis factam, concessam, et alia quecumque ab eisdem progenitoribus et vassallis nostris, cuiuscumque condicionis et servitiis sint, et a nobis data, donata, concessa et confirmata sunt, nos similiter pro remedio anime nostre et parentum nostrorum supradicto monasterio eiusque ecclesiis damus, donamus, concedimus et confirmanus; et lege semper valitura, sine nostra nostrorumque successorum molestatione, in perpetuum corroboramus sicut supra legitur. Insuper quoque ecclesiam Sancti Benedicti de Ficarolo in episcopatu Ferrarie positam, cum omnibus decimis et pertinentiis suis, et terras similiter de Casalavone, et runcos et boscos et paludes cum omni iure et actione et utilitatibus et usibus suis; cum ecclesia Sancti Michaeli de Capite Tornionis cum omnibus suis pertinentiis, et potestatem boscandi, pasculandi, secandi et runcandi et omnem utilitatem faciendi, a me hec omnia data et concessa; nec non consuetudines et usus buscandi in nemoribus nostris de Massa; et ius piscandi in paludibus nostris eiusdem loci de Massa, predicte ecclesie Sancti Benedicti de Ficarolo a nobis data et concessa; et similiter ecclesiam Sancte Agathe de Ferraria cum omnibus terris, possessionibus et pertinentiis suis. Ecclesiam quoque Sancti Valentini de Marengo, a nobis olim datam prefato monasterio Sancti Benedicti, cum omnibus decimis et pertinentiis et terris et possessionibus suis istis finibus terminatae: a mane videlicet est via de Fonte Zogonis, que vadit ultra murum longum; a meridie est semita Torniliorum, que vadit usque ad viam de Septem Modulis; a sero est costa que vadit ad Levatam Verone; a septentrione est via Gardesana, quae vadit prope fontanam Zagonis, sicut in istrumento nostre concessionis et donationis factum per manum capellani nostri Ubaldi continetur. Et alia quecumque tam a nobis quam ab antecessoribus nostris mobilia et immobilia data, concessa et oblata sunt pretaxato monasterio Sancti Benedicti eiusque ecclesiis, nos per hanc cartam offersionis, donacionis, concessionis et confirmationis factam in idem monasterium pro anima nostra nostrorumque parentum damus, donamus, concedimus et confirmamus ut supra legitur. Que omnia suprascripta in integrum cum omnibus suis inferioribus et superioribus et accessionibus, per nos ac successores nostros ab omni homine defendere promittimus cum stipulatione subnixa. Si autem defendere non potuerimus, aut si a defensione predicta per quodvis ingenium nos subtraxerimus, tunc promittimus tibi Alberico praefati monasterii Sancti Benedicti abbati tuisque successoribus nomine paene centum libras auri optimi, qua soluta haec carta in sua permaneat firmitate. In quibus omnibus supradictis volumus atque praecipimus ut nullus habeat potestatem, vel iurisdictionem, nullum penitus dominium, sive dux, vel marchio, comes vel vicecomes, gastaldus aut decanus, nulla denique persona parva vel magna; sed memoratum monasterium Sancti Benedicti et omnia eius bona mobilia et immobilia, universasque ecclesias sua et eorum bona omnia; et omnes clericos, monachos et laicos, omnes quoque abitatores suos, cum omnibus bonis ipsorum mobilibus et immobilibus, cum omnibus supradictis in nostro districtu positis, volumus atque praecipimus ab omni iurisdictione et exactione nostra omniumque hominum, sive magnus sive parvus, ab omni etiam albergaria, arimannia, angaria et perangaria et ab omnibus aliis conditionibus liber omnino fore et exempta sicut supra legitur. Quod si quis contra haec agere temptaverit et temerario ausu omnia que supradicta sunt aliquo modo violare presumpserit, auri optimi pro pena viginti libras componat, medietatem eidem venerabili monasterio et medietatem parti publicae. Quod ut verius credatur firmiusque teneatur, manus mee subnotacione firmavi; et hanc praesentem paginam offersionis et concessionis Martino notario praecipimus, atque scribere rogavimus; et praefatum abbatem Albericum suprascripti monasterii Beati Benedicti pro se suisque successoribus vice ipsius, de omnibus sicut supra legitur monasterii Sancti Benedicti et eius ecclesiarum in perpetuum habendis et tenendis investivimus, pro remedio animae mee et parentum meorum ut supra legitur. Actum est hoc Bondeno de Roncuris in caminata eiusdem dominae comitisse Matildis, die iovis quarto intrante madio feliciter, millesimo centesimo quinto decimo, indicione octava. Matilda Dei gratia si quid est. Huius rei testes comes Guido, comes Albertus Bosonis filius, Arduinus comes de Palude, Gerardus filius Bosonis, Ugo Manfredi filius, Saxo de Bibianello et Rainerius eius consubrinus, Nordilus de Castello Vetere, Lanfrancus de Savignano, Gerardus de Plaza, Opizo de Gonzaga et Riticherius, Rainerius de Castello Ariano, Petrus de Gumula, Ubaldus de Castelarano, Albericus de Nonantula et Adegerius, Albertus de Sala, Ubaldus de Carpeneta et alii quamplures rogati sunt testes. Ego Martinus notarius Sacri Palatii hiis interfui et scripsi, complevi et dedi.

CDP I n. 88, pp. 273-278; MGH DD Math. n. 138, pp. 352-357.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/352/mode/1up.