Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n. 64
source date: [1115 May 8] [Bondanazzo (Reggiolo; Reggio Emilia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Anno ab incarnacione eiusdem millesimo centesimo XV, octavo idus madii, indicione VIII, aecclesiae Santi Cesarii. Ego domina comitissa Matilda filia quondam Bonifacii marchionis que professa sum lege vivere Salicha, offertrix et donatrix ipsius aecclesiae presentibus dixi: Quisquis in sanctis ac venerabilibus locis ex suis aliquid contullent rebus iuxta auctoris vocem in hoc seculo centuplum accipiet, insuper et quod melius est vitam possidebit eternam. Ideoque ego qui supra domina comitissa Matilda dono et offerro a presenti die in eadem ecclesia Sancti Cesarii pro remedium anime mee atque parentum meorum, idest curtem de Guilzaccara intus et extra cum omnibus que sibi in quibuscumque locis in integrum pertinere noscuntur, videlicet cum castro de Broilo et burgo qui dicitur Sancti Caesarii, tam casis cum sediminibus et vineis cum areis suarum, terris arabilibus, pratis, pascuis, silvis ac stalariis, rupis, rupinis ac paludibus, cultis et incultis, divisis et indivisis, una cum finibus, terminibus, accessionibus, usibus aquarum aquarumque ductibus una cum omni iure adiacensiis et pertinenciis earum rerum per loca et vocabula ad iam dictam curtem pertinentibus in integrum. Quam autem suprascriptam curtem cum omnibus sicut supra legitur una cum accessione et ingressu seu cum superioribus et inferrioribus qualiter superius legitur ab hac die in [ea]dem ecclesia Sancti Cesarii dono et offerro et per presentem cartulam offersionis ibidem abendum pro remedio anime mee atque parentum meorum confirmo; faciendum exinde iam dicta ecclesia ad utilitatem cleriquorum inibi Deo regulariter famulantium quicquid eorum usibus necessarium ac profuturum fuerit, sine omni mea qui supra domina Matilda comitissa et heredum ac proheredum meorum contradicione atque repeticione; hac videlicet condicione, quatinus nulli supradictorum clericorum de bonis supradicte curtis aliquid ad dannum ecclesie auferre vel alienare liceat. Similiter nec liceat eis unquam, quod absit aliquo tempore divisionem facere, sed omnia in commune ad Dei servicium omni tempore abeant et utantur. Si quis vero quod futurum esse non credo, si ego ipsa domina comitissa, quod absit, aut ullus de heredibus ac proheredibus meis seu quislibet opposita persona contra hanc cartulam offersionis proprietatis ire quandoque agere temptaverimus, aut eam per quidvis ingenium infrangere quesierimus, tunc inferramus ad illam partem contra quam exinde litem intullerimus mulcta que est penam auri optimi libras quadraginta, argenti pondera octuaginta; et quod repecierimus vindicare non valeamus, sed presens hanc cartulam offersionis dioturnis temporibus firmam permaneat, atque persistat inconvulsa cum stipulacione subnixa; et bergamena cum atramentario manibus meis de terra levavi pagine. Rodulfi notarii Sacri Palacii tradidi et scribere rogavi, in qua eciam subter confirmans a testibus que obtuli roborandam. Quam cartulam quia domina comitissa proprie manus subscripcione firmare non potuit, sigilli sui impresione insigniri precepit. Actum in curte Bondeno feliciter. Signa ++++ manuum Arduini de Palude, Opizonis de Gonzaga et Amedei et Petri Rozonis in hac cartula rogati sunt testes. Signa ++++ manuum Raignerii de Castro Airani, Vuiberti de Gonzaga, Gerardi de Plaza, Ubercionis de Campagnola rogati sunt testes. Scripsi ego Rodulfus notarius Sacri Palacii post traditam compievi et dedi.

CDP I n. 89, pp. 278-280; MGH DD Math. n. 139, pp. 358-360.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/358/mode/1up.

Cfr. CDP I n. 82, pp. 258-261 = MGH DD Mat. n. +151, pp. 382-386 (=doc5083).