Venezia, Archivio di Stato, Mensa Patriarcale, b. 136, Z n. 1
source date: [1115 June 14] [Montagnana (Padova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei eterni. Anni ab incarnacione Domini nostri Iesu Christi millesimo CXV, quartodecimo die intereuntes mense indicioone VIII. Monesterio Sancti Benedicti fundato iusta fluvium quod dicitur Lairone ubi nunc domnus abas Albericus preordinato esse videtur. Ego Fulco marchionis filius cuiusdam Azonis profesus sum legem vivere Langobardorum offertor et donator ipsius monesterio presens presentibus dixi: Quisquis in sanctis ac venerabilis locis in suis aliquit contulerit rebus iusta auctoris vocem in oc seculo centuplum accipiam, insuper quod mellius est vitam posidebit eternam. Ideoque ego qui supra Fulco marchio dono et offero in eodem monesterio a presenti die eo ordine ut subter legitur pro anime Azonis marchionis genitori meo et Garsenda comitisaa genitrice mea et Ugo germano meo et pro anima mea mercedem, idest petia una de terra iuris mei quam ego abere et possiderec visus sum super fluvium Adesis, quidem petia ipsa de terra mansos XX in loco ubi dicitur Costa; coerit ei: ab uno latere fluvium Adesis, ab alio latere fossa quae dicitur Gaibo, ab uno capite poleseno, de supto de Ramedelo, ab alio latere albaro de Plobegano. Quae autem suprascripta petia de terra una cum accesione et ingresione seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter supra legitur in integrum ab ac die in eodern monesterio Sancti Benedicti eadem terra ut supra legitur dono et offero et per presentem cartulam offersionis ibidem ad abendum confirmo, faciendum exinde abas vel monachis qui pro tempore in eodem monesterio ordinati et Deo deservierint ad eorum usu et sumptu eo ordine ut subter legitur pro anime nostre mercedem. Quidem et spondeo atque promitto me ego qui supra Fulco marchio una cum meos heredes a parte ipsius monasterii suprascripta petia de terra qualiter supra decernitur in integrum ab omni omine defensare; quod si defendere non potuerimus aut cui pars ipsi dederit per covis ingenium subtraere quesierimus, tunc in duplum eadem terra a parte ipsius monesterio restituamus, sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub estimatione in consimile loco. Hanc enim cartulam offersionem pagina Adam notarius tradidi et scribere rogavi in qua ic supter confirmans testibus obtuli ad roborandum. Actum in loco Montagnania feliciter. Signum + manibus Fulco marchio qui anc cartulam offersionis fieri rogavi. Signum +++++++ rnanibus Ugo de Rocca, Berizo, Balduino, Rolando de Verona, Albertus de Lusia, Litulfus, Iohannes Romano testes. (S.) Ego Adam notarius rogatus qui anc cartulam donationis offersionis scripsi dedi. Ego Fulco marchio dedi pro ordinatione testamentum Garsende genitrice mea terra in qua suprascripta cartula legitur.

CDP I n. 90, pp. 280-282.