Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Toscana, Matilde, n. 23
source date: (ante 1115 July 24) [XII ?]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine sanctę et individue Trinitatis, Matildis Dei gratia si quid est. Omnibus fidelibus nostris, tam presentibus quam futuris, notum fieri volumus quod ęcclesiam de Gunzaga quę preteritis temporibus a progenitoribus meis et a me scilicet quodam proprio ac hereditario iure possessa est et per malos sacerdotes fornicarios et adulteros qualitercumque optenta, dictioni Sancti Petri apostoli futuris temporibus per vicarium eius ordinandam subdidi, ac proprietano iure cum omnibus sibi pertinentibus in integrum fore concessi et volui, ut libertate scilicet donata ab omni sit deinceps seculari conditione secura et libera; tali quoque tenore ut abbas qui cenobium Sancti Benedicti gubernaverit eam disponendi et secundum regulam beati Benedicti ordinandi potestatem habeat, salva tamen auctoritate et reverentia apostolica; ita quidem ut apostolice sedi sicut et predictum Sancti Benedicti cenobium annuum censum secundum preceptum eius persolvat. Omnia itaque quę nunc posssidet et quę in posterum habitura est, omni remota molestia, et contradictione, concedimus et confirmamus. Si quis autem comes, vicecomes, gastaldio, scario alicuius insuper conditionis aliqua magna parvaque persona, constitutis vel constituendis ibi monachis iniuriam vel dampnum de bonis predicte ęcclesię cognita huius nostri precepti serie, pravo studio inferre presumpserit et ammonitus a predicto abbate vel a fratribus post secundam et tertiam ammonitionem non emendaverit, centum libras denaorioum Papiensis monetę componat, medietatem videlicet predictę ęcclesię et medietatem camere nostrę; et ut certius credatur manu mea subscripsi. + Matilda Dei gratia si quid est.

CDP I n. 92, pp. 285-286; MGH DD Math. n. 68, pp. 203-204.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_math/index.htm#page/203/mode/1up.