Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Germania, cart. I, fasc. n. 6
source date: [1115 December 20] [Speyer (DE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

*In nomine sancte et individue Trinitatis Heinricus divina favente clementia quartus Romanorum imperator augustus.* Cum lubrici saeculi condicio brevis sit et incerta, divinitus ammonemur ut in hac valle lacrimarum dum tempus habemus seramus quod in futuro cum gaudio metamus. Quapropter omnibus Christi nostrique fidelibus tam futuris quam presentibus notum fieri volumus, qualiter nos rogatu et petitione fidelium principum nostrorum, ob interventum etiam abbatis Cluniacensis Pontii nostri dilecti consanguinei, et memoriam neptis nostrae Mathildis comitissae, abbaciam Sancti Benedicti in Arione quam antecessores ipsius ecclesiae Cluniacensi pro salute et remedio animarum suarum subdiderunt sub mundiburdio nostre tuitionis suscepimus, et quicquid Mathildis eidem aecclesie donavit, dum vixit, et moriens dimisit, nos donamus et nostra imperiali auctoritate confirmamus, cum omnibus appendiciis, cultis et incultis, pratis, pasquis, silvis, venationibus, vallis, areis, aquis, aquarumque decursibus, molis, molendinis, viis et in viis exitibus et reditibus et familia utriusque sexus et omni utilitate quae inde exire vel contingre possunt. Precipimus etiam ut nullus archiepiscopus, episcopus, marchio, comes, vicecomes, scultatius, gastaldio, vicedominus audeat predictam abbatiam de predictis bonis inquietare, molestare vel disvestire. Si quis vero quod absit huius nostri precepti paginam temerario ausu contraire temptaverit, auri libras centum componat, medietatem camere nostre et medietatem supradicto loco. Quod ut verius credatur et ab omnibus inviolabiliter observetur hanc cartam inde conscriptam et manu propria corroboratam impressione nostri sigilli insigniri iussimus. Signum Domini Heinrici Quarti Imperatoris Invictissimi. Burchardus cancellarius vice Federici Coloniensis archiepiscopi et archicancellarii recognivit. Data XIII Kal. Januarii. Indict. VIII. Anno dominicae incarnatiorus millesimo C.XV. Regnante Heinrico Quarto rege Romanorum anno XI, imperante V. Actum est Spirae in Christo feliciter. Amen.

CDP I n. 93, pp. 286-288; MGH DD H V n. 148.

https://data.mgh.de/databases/ddhv/dhv_148.htm.