Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 13
source date: [1116 March 4] [Castellarano (Reggio Emilia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Anno ab incarnacione eiusdem millesimo centesimo XVI, IIII nonas marcii, indicione VIIII. Monasterio Sancti Benedicti ex illa parte Paudi ubi nunc donus Albericus abbas preesse videtur. Nos quidem Opizo et Vuilelmus germanis filii quondam Vuinizonis de loco Sancti Michaelis qui professi sumus ex nacione nostra lege vivere Longobardorum offertores et donatores ispius monasterii presens presentibus diximus: Quisquis in sanctis ac venerabilibus locis ex suis aliquid contullerit rebus iuxsta auctoris vocem in hoc seculo centuplum accipiet insuper et quod melius est vitam possidebit eternam. Ideoque nos qui supra germanis donamus et offerrimus a presenti in eodem monastrerio Sancti Benedicti pro anima matris nostrę a[t]que animarum nostrarum mercede, hec est peciam unam de terra cum teza super se abente et vacua se simul tenente iuris nostris qui supra germanis quam abere visi sumus in curte Ariole prope castro et est pecia ipsa de terra in iam dicto loco per mensuram iustam tabulas triginta et I et pedes VI. Coheret eius: a mane predicti Vuilelmi, a meridie et a sera ipsius monasterii, de subto via que currit ad castrum sibique alie sunt coherentes. Quam autem suprascriptam peciam de terra iuris nostris supradicta una cum accessione et ingressu seu super[i]oribus et inferrioribus suis qualiter supra legitur in integro ab hac die in e[o]dem monasterio Sancti Benedicti donamus et offerrimus et per presentem cartulam offersionis ibidem abendum confirmamus, faciendum exinde predictus monasterius vel illi monachi qui in eodem monasterio ordinati sunt vel regulati pro tempore fuerint ad eorum usum quicquid voluerit pro animarum nostrorum mercede quicquid voluerint sine omni nostra qui supra germanis et heredum nostrorum. E[t] quidem expondimus atque promittimus nos qui supra germanis una cum nostris heredibus parti ipsius monasterii aut cui pars ipsius monasterii dederit vel abere statuerit suprascriptam cartulam offersionis nostre qualiter supra legitur in integro ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus aut si parti ipsius monasterii exinde aliquid per quodvis ingenium subtrahere quesierimus, tunc in duplum eandem cartula offersionis ut supra legitur parti ipsius monasterii restituamus sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub exstimacione in consimili loco. Hanc enim cartulam offersionis nostrę pagine Rodulfi notarii Sacri Palacii tradimus et scribere rogavimus in qua eciam subter confirmans a testibusque obtullimus roborandam. Actum in castro Ariole feliciter. Signa + + manuum suprascriptis germanis Opicionis et Vuilelmi qui hanc cartulam offersionis fieri et firmare rogaverunt ut supra. Signa + + + manuum Gerardi filius Hengonis et Gandulfi atque Alberti cui dicitur Corvus in hac cartula rogati sunt testes. Scripsi ego Rodulfus notarius Sacri Palacii post traditam conplevi et dedi.

CDP I n. 94, pp. 288-289.