Milano, Archivio di Stato, Diplomatico, D.D.S., Germania, cart. I, fasc. n. 7
source date: [1116 May 12] [Governolo (Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

S.T. Anno ab incarnatione domini millesimo centesimo sestodecimo, duodecimo die ingrediente mense madii inditione nona. Sancto monasterio iusta Larionem in onorem sancti Benedicti consecrato cui Ubertus prior adesse videtur. Ego quidem in Dei nomine Henricus quartus Dei gratia Romanorum imperator augustus, dono et offero eidem monasterio ad eius ius et proprietatem scilicet silva una que nominatur de Solamine et una partae iusta eam que dicitur silva de Carpeneta. Finesque sunt ei a mane sancti Benedicti, ab aliis lateribus sicut vadit stradam de viutlo, sicut vadunt campi de Sergnano et argenem, sicut vadit regisa que exit de Solame et intrat in petrosam, et intrat in vallem Pudiosam, et intrat in vallem Bertaldi, et intrat in vallem Lameleda, etìin risisam de nido aquile, et a risisa in riolum. Ut iam dictum monasterium ab hac die in antea faciant proproprientarii iure, in usum et sumptum monachorurn qui in eadem ecclesia militant, et qui militaturi sunt, usque in perpetuum quicquid voluerit sine omni mea et heredum meorum contradictione. Quisquis in sanctis hac in venerabilibus locis ex suis aliquid contulerit rebus, iuxta auctoris vocem in hoc saeculo centuplum accipiet, et insuper quod melius est vitam possidebit eternam. Ideoque ego Henricus imperator similiter dono et offero ecclesie sancti Benedicti de Gonzaga, braida una iuris mei posita in eodem loco Gonziachae, cum casa camparii super eam habente et hoc quod tenet ex mea parte. Finesque sunt ei: a mane tenei Milo filius Adam Gunbo, a meridie Petrus Cottus, a sera tenet Rotecherius de Gonzaga, de subto Albricus Cocus; hoc quod in hos fines inventum fuerit in hanc cartula permaneat; ut iam dictae aecclesiae faciant cum superioribus et inferioribus cum finibus et accessionibus suarum manu mea quicquid voluerint proprietarii iure sine omni mea et haeredum meorum contradictione, pro mercaede et remedio animae maeae et comitissae Matildis, et insuper comprehensum est ab omni contradicentae homine defendere. Et si defendere non potuerimus, aut si vobis ex inde aliquid per quodlibet ingenium subtraere quesierimus, tunc in duplum has res ut supra legitur eidem aecclesiae restituere sicut pro tempore fuerint meliorate aut valuerint sub extimatione in consimilibus locis. Actum in loco Gubernule feliciter. SM. Huius cartule offersionis fuerunt testes Conradus comes et Albertus comes de Saploneta. Ardoinus de Palude. Arnaldus Aquensis prepositus. Vuarnerius iudex et Ubaldus iudex, Amedeus. Oppizo de Gonciaga, Gerardus et Rolandus massarii, atque Paganus. Ugo et Lodoicus de Gubernule et plures alii. Ego Wernerius judex affui et subscripsi. Ego Ubaldus judex interfui et subscripsi. S.T. Ego Dominicus Sacri palacii notarius scripsi et subscribendo complevi ex jussione Henrici jmperatoris.

CDP I n. 95, pp. 290-292; MGH DD H V n. 177.

https://data.mgh.de/databases/ddhv/dhv_177.htm.