Mantova, Archivio di Stato, Archivio Gonzaga, b. 133
source date: [1116 July 26]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

1116, 7 Kal Aug. Oddo abbas monasterii placentini Sancti Sixti concedit hominibus de Guardastalla suo cenobio subiectis, varias immunitates ac libertates cum diversis conditionibus pro illorum gradu, anno 1116. In nomine sanctę et individuę Trinitatis. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo decimo sexto, VII kalendas augusti, indictione nona. Odo abbas monasterium Sanctorum Sixti et Fabiani, situm Placentia, communicato Ecclesię fidelium consilio Placentinorum et Warstallensium, pro multimoda caritatis humanitate et suarum pecuniarum largitate, quam tempore Imildis abbastissę ad terrę Beati Sixti iamdudum perdite liberationem exhibuerunt, ad imitationem eiusdem pręnominatę abbatissę beatę memorię, per actum et conventionem renovavit et confirmavit et investivit homines de Warstalla de ripatico Padi et paludis cum portibus; et omnes Warstallenses absolvit a ripatico et teloneo retento usibus ecclesiae retroscripto ripatico. Cęterum vero quod vocatur toloneum et maltoletum concedimus hominibus de Wastalla in commune habendum. Insuper statuit ut nulla injuria vel violentia a se vel a suis successoribus vel a suis hominibus inferatur alieni Warstallensium nec in castro nec in burgo, non in ripa, non in villa. Et Warstallenses de tabula castelli annualiter solvant unum ranucinum, pro tabula burgi denarium unum currentis monetę. Et si injuria ab altera parte allata fuerit, infra triginta dies consilium consulum terrę emendetur. Si qui curiales sunt seu burgenses qui vellint retinere equum convenientem armis et arma, et tenuerit ad terrę ecclesiae suique libertatem tuendam, quicquid possidet pro feudo habeat cum omni honore. Rustici faciant braidam et vineam, dent porcum et multonem tercium et quartum, et spallam et amisere et plaustrum lignorum pro unoquoque iugere, pro albergaria unum sextarium vini, aliud grani, medietas cuius sit frumenti, alia sit anona, et stramen et lectum, et alia superimposita eis non fiat. De navi vero sib inventa fuerit in ripa, habeat eundi et redeundi Placenciam. Concessit insuper communi utilitati Warstallensium omnia publica et paludem et boscum et pascua bestiarum e polisino superiore et inferiore. Castrum et curtem pręnominatus abbas nec sui successores habeant licentiam nec potestatem dandi alieni hominum sine consilio duodecim hominum qui consules eligantur a populo, qui etiam rem populi dominique gubement et regant. + Ego abbas Oddo subscripsi et confirmavi.

CDP I n. 96, pp. 292-294.

Castagnetti 1982, pp. 95-103; Castagnetti 1983, pp. 15-18; Roversi Monaco 1995.