Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 15
source date: [1117 March 15] [San Benedetto Po (Mantova)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incamatione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo septimodecimo, quintadecima die intrante mense marcii, inditione decima. Constat nos Albertum filium quondam Bernardide Coincio et Matildam iugales qui professi sumus lege vivere Salicha accepissemus nos communiter sicuti et in presentia testium manifesti sumus quod accepimus monasterio Sancti Benedicti constructum in comitatu Mantuano inter Padum et Larionem iuxta flumen ipsius Padi per dompnum Albericum abbatem ipsius monasterii argenti denariorum bonorum Mediolanensium veterorum libras quinquaginta, finito precio pro nostra portione in integro curtis Muli secundum quod habemus et possidemus et Bernardus predictus genitor meus habuit et possedit in vita sua et possidebat tempore mortis, et nos cum eo, cum parte illa castelli Muli intus et de foris; cum casis, tegis, areis, ortis, sediminibus, vineis, campis, pratis, pascuis, salectis, saccionibus, silvis ac paludibus, ripis, rupinis, cultis et incultis, divisis et indivisis ut supra legitur nobis pertinentibus, et ipsa curte cum nostra portione unius aecclesie ibi edificata ad honorem beati Andręę apostoli cum omnibus rebus eidem aecclesie pertinentibus secundum porcionem nostram. Quam autem suprascriptam curtem predicti Muli cum parte castelli intus et de foris ut dictum est cum casis, tegis, areis, ortis, sediminibus, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, saccionibus, stalariis ac paludibus, aquis aquarumve decursibus, ripis, rupinis, cultis et incultis, divisis et indivisis, finibus, terminibus, accessionibus, usibus aquarum, cum omni iure eidem curte pertinentibus in integro, insimul cum predicta ecclesia et suis rebus nobis pertinentibus ad hac diae predicto monasterio Sancti Benedicti vendimus, tradimus et mancipamus, nulli alii vendita, donata, alienata, obnoxiata vel tradita nisi predicto monasterio. Insuper per cultellum, fistucum nodatum, wantonem et wasonem terre seu ramum arboris eidem monasterio exinde legitimarn facimus traditionem et exinde foris expulimus et absentes nos fecimus et eidem monasterio ad eius proprietatem habendum relinquimus, facihendum exinde a presenti diae predictus monasterius vel cui pars ipsius monasterii dederit quicquid voluerit iuris proprietarii nomine sine omni nostra et heraedum nostrorum contraditione vel repetitione. Si quid vero quod futurum esse non credimus quod nos ipsi Albertus et Matilda iugales quod absit aut ullus de heraedibus ac proheraedibus nostris seu quelibet opposita persona contra hanc nostram venditionem ire quandoque temptaverimus aut eam per quodvis ingenium infrangere quesierimus, tunc inferamus ad illam partem contra quam exinde litem intulerimus poenam auri optimi uncias viginti, argenti pondera decem, et quod repecierimus dendi[ ... ]re no valeamus sed presens hanc cartulam venditionis diuturnis temporibus firmam permaneat atque persistat inconvulsa cum stipulatione subnixa. Et nos qui supra Albertus et Matilda iugales una cum nostris heraedibus predicto monasterio Sancti Benedicti predictoque dompno Alberico abbati suisque successoribus aut cui ipsi dederint predictam curtem cum parte ipsius castelli et cum omnibus rebus eidem curti pertinentibus et cum nostra parte predictae aecclesiae Sancti Andręę cum rebus in nostra parte eidem aecclesiae pertinentibus omnia qualiter superius legitur in integro ab omni homine defensare promittimus. Quod si defendere non potuerimus aut si predicto monasterio predictoque abbati eiusque successoribus aut cui dederint exinde aliquid per quodvis ingenium subtrahere quesierimus, tunc in duplum eandem venditionem ut supra legitur eis restituamus sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub extimatione in consimili loco, et nichil nobis ex ipso precio dare debetur diximus. Hanc enim cartulam venditionis Bono notario tradidimus et scribere rogavimus in qua hic subter confirmans testibusque obtulit ad roborandam. Actum est hoc in camara dompni Alberici abbatis ipsius monasterii, iuxta ipsam aecclesiam Sancti Benedicti. Signa ++ pro manibus suprascriptorum Alberti et Matilde iugalium qui hanc cartulam venditionis rogaverunt et precium acceperunt ut supra. Signa +++++++ pro manibus Azonis de Inrico de civitate Mantua, Sichizonis filius Lucii, Girardi Wastagabo de Parma, Mazonis de burgo Sancti Benedicti, Zachari de Vilules, Petri Cachapalia et Adam de Quistello qui ibi fuerunt et rogati sunt testes. Insuper in hac venditione firmavit predictus Albertus de Coincio consensu Matilde uxoris suae ut si aliquam precariam habebat in predicta curte Muli quod predictum monasterium tenere debet et habere fructum ex ea quo usque predictus Albertus aut eius heraedes eam tenere deberet. (S.) Ego qui supra Bonus notarius Sacri Palacii hanc cartulam venditionis rogatus scripsi.

CDP I n. 97, pp. 294-296.