Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 16
source date: [1118 March 4] [Parma]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine sancte et individue Trinitatis. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo octavo decimo, quarto die intrante mense marcii, inditione decima. Constat nos Bernardus Manglaocto et Ramgiberga iugalis qui professi sumus ex natione nostre ego predictus Bernardus lege vivere Longobardorum et ego predicta Ramberga lege vivere Romana, ipse namque iugali meo mihi consentiente et ic subter confirmante, et ideo iuxta legem meam una cum noticia et interrogatione parentibus meis propinquioribus, corum nomina sunt Iohannes et Vuiberto propinqui mei, in corum presentia vel testium certam facio professionem quod nulla me pati violentia a copia homine nec ab ipso iugali meo nisi mea bona et spontanea voluntatem, accepissemus nos iamscriptorum iugalium comuniter sicut in presentia testium accepimus a te donnus Martinus monachus et missus et officiale ecclesia Sancti Leonardi sito foris et prope civitate Parma, quod est de sub regimine et potestate monasterii Sancti Benedicti de Larione, argentum denarios bonos Mediolanensium solidorum *** finitum precium sicut inter nobis convenit pro pecie tribus terre iuris nostre que sunt posite in pertinentie vico Mossoni et sunt prative et sunt per mensure iuste super tote insimul modia V. Coherent ei fines a maiore pecia: a mane Sancta Maria de vico Mossoni, a meridie consorto, a sera lamma, de subtus filii Gandulfi de Cornatiano; alie pecie sunt earum fines sibique alie sunt ab omni coherentes in integro. Que autem iamscripte pecie de terra prative qualiter superius legitur una cum accessionibus et ingressibus earum rerum seu cum superioribus et inferioribus illarum ab hac die tibi qui supra donnus Martinus monachus pro iamscripto precio vendimus, tradimus et mancipamus nulli alii venditam, donatam, alienata, obnossiatam vel traditam nisi tibi ut facias exinde a presenti die tu et tuis successoribus a parte predicta ecclesia Sancti Leonardi aut cui pars ipsa ecclesia dederit proprietario iure quicquid volueritis sine omni nostra et heredum nostrorum cuntraditione. Quidem et spondimus atque promittimus nos iamscriptorum iugalium una cum nostris heredibus tibi qui supra donnus Martinus tuisque sucessoribus a parte iamscripta ecclesia aut cui pars ipsa ecclesia dederit iamscripte pecie de terra que superius legitur ab omne contradicente homine defensare. Et si defensare non potuerimus aut si nobis exinde aliquid per quodvix ingenium subtrahere quesierimus, tunc in duplo iamscripta venditione ut supra legitur vobis restituamus sicut pro tempore fuerint meliorate aut valuerint sub exstimatione in consimilibus locis; et nichil nobis ex ipso precio amples aliquid redere deberes diximus, et nec mihi qui supra Rainberga liceat unquam ullo tempore de hoc facto aliter facere nolle quod voluit set quod a me inibi semel factum vel conscriptum est, omnia inviolabiliter conservare promitto cum stipulatione subnixa. Actum Parma feliciter. Signa manibus iamscriptorum iugalium qui hanc cartam venditionis ad omnia ut supra fieri rogaverunt et iamscripta Ramberga eidem Bernardo viro suo consensit et licentiam dedit ut supra et eorum relecta est. Signa manus manibus iamscriptorum Iohannes et Guiberto qui eandem Rainberga propinqua eorum interrogaverunt ut supra. Signa manus manibus Petro, Rodulfo, Iohannes lege Romana viventes rogati testes. Signa manus manibus Albertus, alius Albertus lege Longobardorum viventes rogati testes. (S.) Scripsi ego Lanfrancus notarius donni regis post traditam complevi et dedi. (S.) Ego Iohannes imperialis Sacri Palatii notarius autenticum huius exempli vidi et legi et sic ibi continebatur ut in hoc legitur exemplo preter litteras vel sillabas plures vel pauciores et subscripsi. (S.) Ego Albertus notarius domini Federici inperatoris auctenticum huius exempli vidi et legi et sic ibi continebatur ut in hoc legitur exemplo preter litteras vel sillabas plures vel pauciores et subscripsi. (S.) Ego Albertus qui et Bercius notarius serenissimi imperatoris Federici autenticum huius exempli vidi et legi et sic ibi continebatur ut in hoc legitur exemplo preter litteras vel sillabas plures vel pauciores et subscripsi. (S.) Ego Arcilectus notarius sacri palacii domini Enrici regis autenticum huius exenpli vidi et legi et sic ibi cuntinebatur ut in hoc legitur exenplo preter litteras vel sillabas plures vel pauciores et subscripsi. (S.) Ego Ugolinus iudex autenticum huius exempli vidi et legi et sic ibi continebatur ut hoc legitur exemplo preter literas vel silabas plures vel pauciores et subscripsi. (S.) Ego Guido iudex autenticum huius exempli vidi et legi et sic ibi continebatur ut in hoc legitur exemplo preter literas vel silabas plures vel patiores. (S.) Ego Petrus de Uguciono notarius domini Federici excellentissirni imperatoris auctenticum exempli huius vidi et legi et sic ibi continebatur in hoc legitur exemplo preter litteras vel sillabas pl[ur]es vel pauciores et scripsi rogatus.

CDP I n. 98, pp. 296-299.