Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 17
source date: [1119 February 22] [Mantova]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Maifredus Mantuane Sedis Dei gratia episcopus quamvis indignus. Omnibus Mantuanę Ęcclesię clericis et laicis, tam presentibus quam futuris, notum esse volumus quod Maifredus monasterio Sancti Andreę abbas nostram multotiens adiit clementiam proclamando quod abbas monasterii Sancti Benedicti iniuste ei detineret hospitale quod bone memorie comitissa Matilda construxit in suburbano Mantuę, situm iuxta portam quę dicitur de Hospitali, asserens quod suę ęcclesię deberet esse. Quoniam ergo nostrum est nociva compellere atque lites sedare ad utriusque partis causas audiendas terminum posuimus. Statuto autem die, apud monasterium Sancti Andreę cum clericis ac laicis nostris fidelibus, in claustro affuimus et predictum abbatem Sancti Andreę cum suis fratribus et Octone suo advocato pluribusque suis fidelibus nec non et Ubertum priorem cenobii Sancti Benedicti cum suis fratribus Heinrico et Bertramro ante nos convocavimus causamque utriusque partis diligenter investigare cepimus. Protulit namque prior Sancti Benedicti cartulam qua cognovimus hanc litem sententia Bernardi Sanctę Romanę Ęcclesię cardinalis et domni Pascalis papę II tunc legati, presentibus atque confirmantibus Pagano diacono et cardinale, item domno Ugone Mantuano episcopo predecessore nostro nec non Airaldo Sancti Dionisii Mediolanensis monasterii abbate, Villanoque clerico et Arderico iudice ceterisque quam pluribus, coram iam dicta comitissa Matilda fuisse decisam et abbati qui sorte pro tempore fuerit ac monachis Sancti Andreę itemque canonicis Mantuanis presentibus pariter et futuris bene vel male in canonica conversantibus huius actionis perpetuum sub excommunicatione silentium esse impositum omnemque eis super hoc ulterius agendo negocio audientiam interdictam, et prefatum hospiciurn cum eiusdem comitissę Matilde consensu ceterorumque supradictorum virorum communi consilio venerabili Alberico Sancti Benedicti abbati suisque successoribus fore commissum. Quo audito predictum abbatem Sancti Andreę eiusque monachos quod ad hęc respondere vellent interrogavimus. Ipsi vero nil rationis contra hęc se habere cognoscentes nostro consilio prescripte apostolicę diffinicioni velle obtemperare dixerunt. Nos igitur hac tanta comperta causa atque aliis auditis rationibus, sacrisque inspectis canonibus quibus apostolicis statutis et constitutionibus atque beneficiis non refragandum, potius obtemperandum esse precipitur, supradictę diffinitioni parendum condignum iudicavimus. His actis sepe dictus abbas Maifredus Sancti Andreę cum Attone suo advocato et fratrum suorum presentium communi assensu, in manibus Uberti monasterii Sancti Benedicti prioris sub pena C librarum Lucensium eidem monasterio Sancri Benedicti inferenda pro se successoribus finem faciens exinde huic liti renunciavit. Et ut hoc ab omnibus inviolabiliter observetur nostra episcopali auctoritate censimus ut quicumque hanc litem revolvendo de hinc monasterio Sancti Benedicti super hac re inquietare presumpserit nisi resipuerit anatherna sit. Actum in claustro Sancti Andreę feliciter. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi M C XVIIII, indictione XII, VlII kalendas martii. Ego Manfredus Dei gratia Mantuane ecclesię servus subscribo et subscribendo sub excommunicatione confirmo. Ego Manfredus Sancti Andree abbas subscribo et subscribendo excommunicatione confirmo pro me et pro omnibus fratribus. Ego Atto advocatus monasterii Sancti Andree interfui et subscripsi. Ego Teodaldus sancte Mantuane ecclesie archipresbiter licet indignus interfui et subscripsi. Ego Ubaldus presbiter et Mantuane ecclesie prepositus interfui et subscripsi. Ego Wido causidicus interfui et subscripsi. Intertfuerunt ibi Octo de Mediolano, Albertus filius Bernardi de Capite Inicię, Petrus Iudeus, Otto de Gurgolato et Guibertus frater eius, Antelmus item Antelmus et Lanfrancus filii eius, Otto de Armilina, Guibertus Malafinis, Azo Folenga, Iohannes de Frisia, Bonussenior, Quattuomanus, Iohannes diaconus de Custello, Amaldus et Gumbertus clerici Sancti Benedicti et plures alii. Ego Vitalis domni episcopi Manfredi capellanus eius iussu hanc cartulam scripsi.

CDP I n. 99, pp. 299-302