Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 18
source date: [1120 August 25] [Rivale (Pianiga; Venezia)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnacione domini nostri Iesu Christi millesimo C XX, octavo kalendas septembris, indicione tercia X. Constat nos Martinus filius quondam Bertaldi de Rivale et Gracia iugales, Vivianus filius noster, qui professi sumus nos lege vivere Romana, ipso iugale meo mihi consentientem et subter confirmantem, acepissemus nos qui supra iugalibus et filius noster comuniter sicuti et in presentia testium accepimus a te Dominicus de Gumpo inter argentum et aliam rem valentem usque ad libras centum Veneciarum monete, finito precio sicut inter nos convenit, nominative pro cunctis casis et omnibus rebus inmobilibus iuris nostris que nos abere et possidere visi sumus in comitatu Tervisiano et infra fine de villa que dicitur Rivale, tam infra ipsa villa Rivale quamque et de foris in eis finibus et territorio, secundum quod nobis pater filius Gracia iugalibus pertinet per successionie per vel per cartula aquisicionis aut per cartula donacionis vel aliquo modo ut dictum est, tam casis cum sediminibus seu terris arabilibus, vigris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis ac stelariis, rupis, rupinis ac paludibus, molendinis, piscacionibus, venacionibus, cultis et incultis, divisis et indivisis, una cum finibus, terminibus, accessionibus et usibus aquarum aquarumque ductibus, cum omni iure ac iacentiis et pertin[en]tiis a suprascriptis casis rebus immobilibus pertinentibus in integro. Que autem suprascriptis casis et rebus inmobilibus iuris nostris superius dictis una cum accessionibus et ingressoras eactum seu cum superioribus et inferioribus suis qualiter superius legitur in integro ab ac die tibi cui supra Dominico pro suprascripto precio vendimus, tradimus et mancipamus, nulli alii vendita, donata, alienata, obnoxiata vel tradita nisi tibi, faciendum exinde a presenti die tu heredes tui aut cui tu dederis iure proprietario nomine quicquid volueritis sine omni nostra et heredum nostrorum contradicione. Quidem exspondimus atque promittimus nos qui supra iugalibus Vivianus una cum nostris heredibus tibi cui supra Dominicus tuisque heredibus aut cui vos dederitis suprascriptam vendicionern qualiter superius legitur in integro ab omni homine defensare. Quod si defendere non potuerimus aut vobis exinde aliquid per quovis ingenium subtraere quesierimus, tunc in duplum eandem vendicionem ut supra legitur sicut pro tempore fuerit mehorata aut valuerit sub exstimacione in consimili loco; et nec nobis liceat ullo tempore nolle quod voluimus set quod a nobis semel factum vel conscriptum est, sub ius iurandum inviolabiliter conservare promitimus cum stipulacione subnixa, et nichil nobis ex ipso precio aliquid reddebere diximus. Actum in villa Rivale feliciter. Signum +++++++++ manu suprascriptis iugalibus qui hanc cartulam vendicionis fieri rogaverunt et suprascripto precio acceperunt ut supra. Signum +++++++++++++++ manu Iohannes Bonus frater Ariprandi, Adam filius Amelrici, Ingelero de Vigodarzere, Arimeno nepos Dominici, Kazeli, Aldevrando de Vigonza omnes istis in ac cartula vendicionis rogatorum testium. (S.) Ego Iohannes notarius Sacri Palacii scriptor huius cartula vendicionis pos[t] tradita complevi et dedi.

CDP I n. 100, pp. 302-303.