Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205, n. 20
source date: [1121 April 4] [Brescia]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) Pridie lune qui est de mense aprilis. In presencia bo[norum hom]inum quorum nomina subter leguntur. Per lingnum quod in suis tenebat manibus Gandulfus et Ardizionus fratres filii Maifredi de loco Gusiago fecerunt finem et refutacionem pro XX sollidos Mediolanensis adversus domnum Martinum et Einricum monagos monasterii Sancti Benedicti morantes in cellula Sancti Vitis que sita est in loco Methule, de albergaria et de omni condicione seu eciam de ipsa terra quam pater supradictorum fratrum dedit suprascripte ecclesie Sancti Vitis in comutacionis nomine; eo videlicet modo ut ipsi suprascripti fratres neque illorum heredes aut aliqua hab heis aposita persona non habeant potestatem agendi vel causandi aut per placitum [ ... ] gandi suprascriptos monagos vel in locum illorum sucesores eidem ecclesie Sancti Vitis fruentes aut quibus ipsi dederint de albergaria et de qualibet [co]nditione seu de ipsa terra. Quod si hoc fecerint tunc supradicti fratres tam per se quam per suos heredes suprascriptis monagis suisque suctesoribus penam C solidorum promiserunt et tacitos permanere. Actum est hoc in calonica Sancte Marie Brixiensis ecclesie. Ibi fuerunt: Milo et Ugo de Musculina [e]t Artusius et Leo de Calcinato et Girardus Fustignum de Methole et Girardus de Calcaria et Ugo de Saloto. Ab incarnacione domini nostri Iesu Christi milesimo centesimo vigesimo primo. (S.) Ego Gebizo iudex rogatus scripsi.

CDP I n. 101, pp. 304-305.