Modena, Biblioteca Estense, ms. α J.4.7. (lat. 1120), c. 81r, rr. 1-23
source date: [1122 February 3]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Anno 1122 die 3 Febr. Ind. XV. Reverend. Vilanus episc. Brix. consilio et consensu Canonicorum, et Lanzonis Archipresbiteri eccl. S. Mariae de Medula promisit se suosque successores adversus Monas. non posse causare de Capella S. Viti et de omnibus rebus possessis a Monasterio quae dicebantur pertinere Eccl.ae S. Justi. Ipse vicem se accipit cum Lanzone suprad. a Mon. per Reverendum Ubertum Priorem, et Enricum monachum, et Gilbertum monachum missus Mon. Capellam S. Justi cum sex iug. terrae. Haec conventio facta est D.no Pontio Abb. Cluniac. et R.mo Enrico Abbate angeliacensi, mediantibus consensu Abbatis suprad.ti Monast. spirituali reverentia Eccl. Brix. servata. Subscripsi ego Lanfrancus Diaconus maioris Ecclesiae. Item Lanfrancus Diaconus maioris Ecclesiae. Item Lanfrancus eiusdem Ecclesiae Diaconus. Ego Ubertus Subdic. ss. Gezzo Praesb. ss. Ego Villanus Praesb. ss. Ego Lanzo Archipraesb. Medul. Ecclesiae laudo et confirmo. Ego Villanus Dei gratia Brixiensis Ecclesiae Episcopus huius operis facta confirmavi. Ego Manfredus Dei gratia Brixiensis Ecclesiae Episcopus ss. et confirmavi. Ego Paulus Brix. Eccl. Subdiac. ss. Ego Oddo eiusdem Eccl. Subdiac. ss. Ego Albertus eiusdem Eccl. Subdiac. ss. Ibi fuere Oddo Advocatus, Ugucionus de Martinengo, Obizo della Porta, Lanfrancus Zinzala, Lanzo Bergomensis et reliqui plures. Ego Filippus Brixiensis Ecclesiae Canonicus ss. Ego Aldo eiusdem Ecclesiae Diaconus ss. Ego Oprandus maior. Eccl. Sudd. ss. Ego Benedictus Ecclesiae S. Petri in Oliveto Subdiaconus ss. Ego Ioannes Notarius et Judex interfui et hoc Breve rogatus scripsi.

CDP I n. 102, pp. 305-307.

Del documento si conserva solo una trascrizione manoscritta, in forma di ampio regesto, di Benedetto Bacchini. L’editrice del testo ha scelto di riportare tale trascrizione, con le forme abbreviate e la punteggiatura del Bacchini.