Venezia, Archivio di Stato, Mensa Patriarcale, b. 109, R N 709
source date: [1122 August 2] [Venezia]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine domini Dei et Hominis. Anno incarnationis eiusdem millesimo centesimo vigesimo secundo, mensis augusti, die secunda, indicione quintadecima. Constat nos Ugocionem de Bahone et Helicam matrem et filium, ipso filio ac mundoaldo meo mihi consentiente et auctoritatem suam interponente, qui professi sumus nos lege vivere Longobardorum, accepisse a te domno Rodulpho monasterii Sancti Cypriani de Venetia priore denariorum Venetialium libras centum finitum precium sicut inter nos convenit, nominative pro omnibus rebus immobiliusf quę nobis iure proprietatis pertinent sive per hereditatem seu per qualemcumque acquisitionem in villa scilicet quaei dicitur Castellum de Brenta et in finibus ac territoriis eius, una cum casis et sediminibus seu terris arabilibus, vigris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis ac stellareis, rivis ac paludibus, molendinis, piscationibus, venationibus, cultis et incultis, divisis et indivisis, una cum finibus, terminibus et usibus aquarum aquarumque ductibus, cum omni iure ac iacentiis et servitutibus earum rerum per loca et vocabula ad easdem res secundum usum et consuetudinem prefatę villę in integrum. Quam autem venditionem superius descriptam ab hac die tibi cui supra Rodulpho et per te mediantem tuo monasterio quod est ad honorem Dei et Sancti Cypriani situm pro iam dicto precio nos qui supra mater et filius, vendimus, tradimus et mancipamus, nulli alii venditam, donatam, alienatam vel traditam nisi tibi et ecclesię tuę ut facias exinde a presenti die tu et tuum monasterium iure ac nomine proprietario quicquid volueritis, omni nostra et heredum nostrorum remota contradictione. Quidem et spondemus atque promittimus nos et heredes nostros tibi cui supra domno Rodulpho tuoque monasterio predictam venditionem qualiter superius legitur in integrum ab omni homine defensare. Quod si defendere non potuerimus aut si vobis exinde aliquid per quodvis ingenium extorquere presumpserimus, tunc in duplum eandem venditionem ut prelegitur vobis restituemus sicut pro tempore fuerit meliorata aut valuerit sub estimatione in consimilibus locis. Et ne nobis liceat ullo tempore nolle quod voluimus id quod a nobis semel factum vel conscriptum est inviolabiliter conservare promittimus cum stipulatione sunbixa. Nichil enim nobis ex ipso precio deberi diximus. Actum in Venetia, in curte Dominici Barbi feliciter. Signa ++ manuum supradictorum Ugocionis et Helicę qui hanc cartulam venditionis fieri rogitarunt. Rogati autem sunt testes Ardericus legis doctus de Padua, Melius de Carraria, de Venetia vero Dominicus Barbus et Marcus filius eius ac Petrus Zopulus. (M) Ionas causidicus necnonque tabellio dictus huius contractus conscripsi pacta rogatus.

CDP I n. 103, pp. 307-310.