Milano, Archivio di Stato, Pergamene per fondi, Mantova, S. Benedetto di Polirone, cart. 205. n. 22
source date: [1123 March] [Lazise (Verona)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S.) In nomine domini Dei eterni. Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo centesimo vigesimo tercio, de mense martii, inditione quintadecirna. Constat nos Haderlatus et Anestruda iugales qui professi sumus lege vivere Romana accepisemus sicuti et in presentia testium accepimus a vobis domnus Ubertus prior Sancii Benedicti et domnus Odogerius et domnus Dominicus de Maringo, legati Sancti Benedicti in Pado Larone, triginta libras Mediolanensium monete, finitum pretiurn pro terra cum vineis et olivis et terra aratoria et olivis seu saliciis, monte cum nemore atque omnia sibi pertinentia secundum mensure et coherentie eius terrę quę boni viri illius patrie ibi invenire potuerint, et quantum mihi pertinet iure que iacet in pertinentie Lazesi, silicet in loco qui nominatur Fabianus. Coheret ei: a monte via, a meridie et sera heredibus quondam Ottoni et Sanctum Martinum Lazesiensem et Sanctum Zenonem Veronensem atque heredibus quondam Dominici et Mainfredus, a mane ecclesia Sancti Petri et Sancti Iuliani, si et sibique alii sunt coerentes. Que autem ista terra cum vineis et olivis et salitiis et nemore et pratis una cum accessionibus suis et bosculo et capula et ingressibus seu cum superioribus et inferioribus qualiter supra legitur in integrum ab hac die vobis cui supra domno Uberto et domno Odogerio et domno Dominico, legati monasterii Sancti Benedicti, pro isto pretio vendimus, tradimus, emancipamus, nulli alii vendita, donata, alienata, obnoxiata vel tradita nisi vobis legatis Sancti Benedicti, ut fatiatis exinde a presenti die vos et vestros successores vel qui pro tempore erint constituti in monasterio Sancti Benedicti sine ulla contradictione mea vel meorum heredum. Quidem spondeo atque promitto me ego qui supra Adherlatus una cum meis heredibus vobis cui supra missi Sancti Benediciti vel vestris successoribus aut cui vos daretis ista encione qualiter supra legitur in integrum ab omni homine defensare promittimus; quod si defendere non potuerimus vobis induplabimus sicut ius est in consimilem locum, et nec nobis ex ipso precio aliquit re debere diximus. Actum in loco Laçesi, silicet in domo Bonivicini feliciter. Signum ++ Aderlati et Anestuda iugales qui hanc cartulam vendicionis rogarunt et suprascriptum precium acceperunt ut supra. Signum suprascripti Ugonis et Senichonis et Rambaldi de Bardolino et Amiçoni et Oliverii vivencium lege Romana uius facti testium. Signum ++++++ suprascripti Maifredi et Iohanni et Beneventi et Amperti et Bonivicini et filius eius Daviti et Rainerii et Otonis et Martini testium. (S.) Ego Bardolinus notarius rogatu Alberici notarii et monachorum hanc cartulam vendicionis scripsi et complevi feliciter.

CDP I n. 105, pp. 312-314.

La chiesa dedicata ai santi Pietro e Giuliano indicata tra le confinanze non è identificata.